بازتاب گسترده دستاورد ملی / تولید سامانه مدیریت دامداری رهبان در رسانه ها

تولید سامانه یکپارچه دامداری هوشمند رهبان که از دو بخش قلاده هوشمند دام (گردنبند هوشمند دام) و تجهیزات وابسته تشکیل شده است برای اولین بار در داخل کشور توسط شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان تولید شده است.

پس از اطلاعات رسانی تولید سامانه دامداری رهبان رسانه های بسیار زیادی از تولید این محصول برای اولین بار در کشور خبر دادند:

نظارت بر دام

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نوشت :

 

فناوران یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید سامانه هوشمند دامداری و باغداری شدند.

به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، حمید بهنگار، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پرتوتاپ رایان درباره محصولات دانش‌بنیان این شرکت گفت:«سامانه هوشمند دامداری برای اولین بار است که در ایران تولید می‌شود. این سامانه با استفاده از گردنبندهای پوشیدنی دام به دامدار کمک می‌کند تا داده‌های مربوط به فحل‌یابی، موقعیت مکانی، وضعیت گله و سلامت دام را در دسترس داشته باشد.»

وی خاطرنشان کرد: «بزرگترین پتانسیل در پایش و تجزیه و تحلیل رفتار فردی دام نهفته است که به آن دامداری هوشمند یا دامداری دقیق (PLF) گفته می شود.دامداری هوشمند (Smart Dairy Farming)، مفهومی کلیدی است که می تواند تقاضای فزاینده محصولات لبنی با کیفیت را برآورده کند. دامداری هوشمند می تواند مشکلات زیست محیطی حاصل از دامداری صنعتی را کاهش دهد، هزینه های تولید را کاهش دهد، منجر به افزایش سود دامدار شده و سلامت حیوانات را با استفاده از فناوری های سنجش پیشرفته و تجزیه و تحلیل داده ها افزایش دهد. هدف دامداری هوشمند دستیابی به مزرعه سود ده تر، کارآمدتر و پایدار بر اساس استفاده موثر از فناوری های دیجیتال است.»

بهنگار تصریح کرد: « در دامداری هوشمند، ابزارها و حسگرها برای نظارت مستمر و خودکار شاخص‌های عملکرد کلیدی دام ، سلامت دام و افزایش بهره‌وری دام و گله استفاده می‌شوند. کاهش هزینه های خوراک، تشحیص دقیق فحلی، پایش سلامت دام، عملکرد گله، تقویم وقایع دامداری و …. بخشی از امکانات سامانه دامداری هوشمند رهبان است.»

وی درباره دیگر محصول این شرکت نیز گفت: «سامانه هوشمند باغبانی این شرکت هم کامل‌ترین سامانه هوشمند باغبانی در کشور است که تا پیش از آن، چنین نمونه‌ای در کشور تولید نشده بود. این سامانه که به سنسورهای مخصوص رصد دائمی میزان رطوبت خاک در عمق‌های مختلف مجهز است وضعیت ریشه درخت را دائما بررسی می‌کند و به محض نیاز آبی، دستور آبیاری را صادر می‌کند. استفاده از این سامانه ضمن کاهش خطاهای انسانی، باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و آب‌رسانی بهتر به درخت می‌شود. همچنین این سامانه به حسگر رطوبت شاخ و برگ مجهز است که کمک می‌کند تا محققان یا تولیدکنندگان وقوع بیماری‌ها را پیش‌بینی کنند و اقدامات حفاظتی لازم برای گیاهان یا محصولات کشاورزی را انجام دهند.»

بهنگار در ادامه با اشاره به این موضوع که بعد از تحریم‌ها دیگر محصولات هوشمند باغداری و کشاورزی وارد نشده‌اند، گفت:« پیش از این نمونه‌‍ های خارجی این محصولات در بازار بود که پس از تحریم‌ها دیگر وارد نشدند و سرویس‌دهی این محصولات در ایران نیز قطع شد.»

او در ادامه با بیان نیاز کشور در این زمینه برای بهبود تولیدات دامی و کشاورزی گفت:« در حال حاضر ما می‌توانیم با تولید انبوه این دو محصول سالانه بین دو تا 9 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشیم. این ارزآوری از طریق سه بخش صرفه‌جویی در خرید خارجی، افزایش بهره‌وری تولید ناخالص داخلی و کاهش وابستگی نهاده‌ای به خارج از کشور انجام می‌شود. ما امیدوار هستیم تا حمایت‌های لازم صورت گیرد و بتوانیم با تولید انبوه این محصولات به پیشرفت کشور عزیزمان کمک کنیم.»

سنسورهای کشاورزی هوشمند

شرکت پرتوتاپ رایان در سال 1382 با هدف توسعه صنعت IT و ایجاد زیرساخت فنی جهت توسعه پایدار تاسیس شد. در حال حاضر این شرکت بر تولید راهکارهای نوین فناوری اطلاعات در حوزه‌های اینترنت اشیاء (IOT) و هوش مصنوعی (AI) و رباتیک تمرکز کرده است.

خبرگزاری های متعددی این خبر را بازتاب داده اند که از جمله آن ها می توان به خبرگزاری ایسنا ، پایگاه اطلاع رسانی دولت ،خبرگزاری آنا،  خبر فارسی ، دیار کارون  ، صاحب خبران و  بسیاری از خبرگزاری های داخلی و خارجی دیگر بود