کشاورزی هوشمند: درس هایی از آفریقا، برای جهان

 

آب و هوای جهان در حال تغییر است و پیش‌بینی می‌شود که این تغییر در آینده قابل پیش‌بینی ادامه یابد. تأثیر تغییرات آب و هوایی به ویژه در کشاورزی محسوس خواهد بود، زیرا افزایش دما، تغییر الگوی بارندگی و افزایش آفات و بیماری ها خطرات جدید و بزرگتری را برای سیستم غذایی جهانی ایجاد می کند. به بیان ساده، تغییرات آب و هوایی امنیت غذایی و کاهش فقر را در آینده چالش برانگیزتر خواهد کرد.

تا همین اواخر، کشاورزی در حاشیه بحث های مربوط به تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان قرار داشت.

با این حال، در مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در دبی (COP 28) که اخیراً به پایان رسیده است، این بخش از طریق توافق بین طرفین مبنی بر ادغام کشاورزی در توافقنامه پاریس، یک گام رو به جلو را تجربه کرد. تصمیم مهم COP 23 با به رسمیت شناختن فزاینده سهم کشاورزی در تغییرات آب و هوایی، نیاز سیستم های کشاورزی برای انطباق با تغییرات، و پتانسیل کشاورزی برای کاهش قابل توجه اثرات آب و هوایی سازگار است.

این ایده‌ها در مفهوم «کشاورزی هوشمند آب و هوا» – رویکردی برای تغییر و جهت‌دهی مجدد سیستم‌های کشاورزی برای حمایت از امنیت غذایی تحت واقعیت‌های جدید تغییرات آب و هوایی، تجسم می‌یابند. کشاورزی هوشمند با اقلیم شامل 3 رکن است:

(1) افزایش پایدار بهره وری کشاورزی برای حمایت از افزایش عادلانه در درآمد، امنیت غذایی و توسعه.

(2) سازگاری و ایجاد انعطاف پذیری در برابر تغییرات آب و هوایی از مزرعه تا سطوح ملی؛

(3) ایجاد فرصت هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از کشاورزی در مقایسه با روندهای گذشته.

شتاب رو به رشد کشاورزی هوشمند آب و هوایی در فضاهای تصمیم گیری سطح بالا به طور فزاینده ای در مزارع کشاورز در سراسر جهان منعکس می شود.

 

 

اجازه دهید یک موضوع جالب را در زامبیا بینیم، جایی که فناوران در حال حمایت از تلاش های دولت برای افزایش کشاورزی هوشمند اقلیمی (CSA) در سراسر استان شرقی هستند، که با کاهش سلامت خاک و خشکسالی های طولانی مواجه شده است. اخیراً، از طریق پروژه مدیریت بازارهای اجتماعی برای مدیریت کشاورزی حفاظتی، جوامع و گروه‌های کشاورز زامبیا 814000 دلار آمریکا برای کاهش تلفات و تخریب جنگل‌ها و ترویج پذیرش CSA دریافت کردند. از نیجر تا موزامبیک، تقاضای فزاینده‌ای در کشورهای مشتری بانک جهانی برای کمک در قرار دادن بخش‌های غذا و کشاورزی خود در مسیری هوشمندتر از نظر آب و هوا وجود دارد.

همچنین میل به دانش عملی و قابل اجرا در مورد CSA وجود دارد. به همین دلیل است که بانک جهانی اخیراً کتابچه ای را تهیه کرده است که 10 داستان موفقیت در سراسر آفریقا را به نمایش می گذارد. داستان ها نشان می دهد که چگونه کشورها با خشکسالی (مراکش) مبارزه کرده اند، بهره وری را از طریق آبیاری هوشمند آب و هوایی (تانزانیا) افزایش داده اند، و کشاورزی قهوه را از طریق مشارکت عمومی و خصوصی (اوگاندا) بهبود بخشیده اند.

این ابتکارات همگی از نظر افزایش معیشت و انعطاف پذیری کشاورزان خرده پا و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای سودمند بوده است.

ایجاد دهکده‌های هوشمند اقلیم محور، غذای بیشتر و گزینه‌های تغذیه بهتری را برای خانواده‌هایی در نیاندو، کنیا غربی فراهم کرد – 81 درصد از آنها به طور معمول هر سال یک تا دو ماه گرسنگی را تجربه می‌کنند. استفاده از درختان سایه دار در اوگاندا به کشاورزان کمک می کند تا محصولات قهوه خود را تقویت کنند – درختان سایه می توانند دما را در مناطق کشت قهوه بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد کاهش دهند و از تلفات محصول جلوگیری کنند، که بدون سازگاری می تواند بیش از 100 میلیون دلار در سال باشد. . در غرب آفریقا، تحقیقات از توسعه گونه‌های زیربنایی از محصولات اصلی مانند برنج (مالی)، موز و چنار (ساحل عاج) و ذرت (بنین) حمایت می‌کند. کشاورزان همچنین به سیستم های برداشت آب کارآمدتر دسترسی پیدا می کنند. پروژه های کشاورزی هوشمند آب و هوای بانک در غرب آفریقا، معیشت بیش از 7 میلیون کشاورز و 4 میلیون هکتار زمین را با شیوه های کشاورزی هوشمند برای آب و هوا بهبود بخشیده است.

این فقط یک شروع است. بانک جهانی در حال انجام اقدامات بیشتری برای تقویت پذیرش CSA در سراسر آفریقا از طریق برنامه تجاری آب و هوای آفریقا است. بانک از CSA دفاع می کند، با سهامداران برای تقویت اتخاذ سیاست های CSA کار می کند و برنامه های سرمایه گذاری را برای افزایش فناوری های CSA تامین مالی می کند. تجربیات و درس‌های بانک در آفریقا می‌تواند تأثیری فراتر از منطقه داشته باشد و برای کشورهای سراسر جهان آموزنده باشد. از آنجایی که دولت های بیشتری متعهد به سیستم غذایی پایدارتر و هوشمند اقلیمی می شوند، از دهکده های هوشمند آب و هوای کنیا و تولیدکنندگان قهوه هوشمند آب و هوایی اوگاندا چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد – و بیشتر، همانطور که کشاورزی هوشمند آب و هوایی همچنان در منطقه شتاب می گیرد.

 

کشاورزی هوشمند مبتنی بر اقلیم رهبان