کشاورزی هوشمند در ایران

یک مفهوم مدیریتی است که بر فراهم کردن زیرساخت‌های صنعت کشاورزی هوشمند در ایران برای استفاده از فناوری پیشرفته – از جمله داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی، ابر و اینترنت اشیاء (IoT) – برای ردیابی، نظارت، خودکارسازی و تجزیه و تحلیل عملیات متمرکز است. کشاورزی هوشمند در ایران که به عنوان کشاورزی دقیق یا کشاورزی مدرن نیز شناخته می شود، توسط نرم افزار مدیریت و با سنسور نظارت می شود.

 

کشاورزی هوشمند

در این راستا می توانید مقاله مزرعه هوشمند و کشاورزی هوشمند در یک نگاه را نیز مطالعه بفرمایید.

کشاورزی هوشمند در ایران

به دلیل ترکیبی از جمعیت در حال گسترش جهان، افزایش تقاضا برای عملکرد بیشتر محصول، نیاز به استفاده بهینه از منابع طبیعی، استفاده روزافزون و پیچیدگی فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیاز روزافزون به هوشمندسازی آب و هوا از اهمیت بیشتری برخوردار است. کشاورزی هوشمند در ایران با ایجاد ارتباط بیشتر و هوشمندانه‌تر کردن کشاورزی، به کاهش هزینه‌های کلی و بهبود کیفیت و کمیت محصولات، پایداری کشاورزی و تجربه برای مصرف‌کننده کمک می‌کند. افزایش کنترل بر تولید منجر به مدیریت بهتر هزینه و کاهش ضایعات می شود علاوه بر این کشاورزی هوشمند در ایران ، اتوماسیون کارایی را افزایش می دهد. با دستگاه های هوشمند، چندین عملگر را می توان همزمان فعال کرد. مدیریت خودکار کیفیت و حجم محصول را با بهره وری بیشتر منجر به افزایش تولید می گردد.
در مورد کشاورزی هوشمند در ایران و سامانه های قابل استفاده در کشاورزی هوشمند در ایران بیشتر آشنا شوید.

کشاورزی هوشمند

آینده کشاورزی هوشمند در ایران

تولید و پرورش گیاهان، دام ها و حیوانات آبزی را کشاورزی میگویند .

كشاورزي يك شغل سخت، طاقت فرسا و زمان ­بر است. تغییر عملیات های سنتی مزارع، با ارائه راهکارهای مدرن و باتوجه به پیشرفت فناوری، باعث می شود که مدیریت مزارع کمی راحت­ تر و با نرخ بهره­ وری بالاتری انجام گردد.

“ کشاورزی هوشمند در ایران ” یک مفهوم نوظهور است که به مدیریت مزارع با استفاده از فناوری هایی مانند اینترنت اشیاء، رباتیک، هواپیماهای بدون سرنشین و هوش مصنوعی برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات و در عین حال بهینه سازی نیروی انسانی مورد نیاز تولید اشاره دارد.

اینترنت اشیاء (IoT) راه هایی را برای بهبود کشاورزی هوشمند در ایران ، در جهت کاهش عملیات­های وقت گیر و خسته کننده، افزایش تشخیص، تسریع عملیات های مزرعه هوشمند و… ارائه داده است. این فناوری نگاه کاملا جدیدی به روی ک کشاورزی هوشمند در ایران باز کرده است و این صنعت را کاملا دگرگون ساخته است.

سامانه کشاورزی هوشمند

مزرعه هوشمند در ایران

کشاورزی هوشمند در ایران به مدیریت مزارع با استفاده از فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات و در عین حال بهینه سازی نیروی انسانی مورد نیاز اشاره دارد.

از جمله تجهیزات کشاورزی هوشمند در ایران موجود برای کشاورزان امروزی عبارتند از:

 • حسگرها: خاک، آب، نور، رطوبت، مدیریت دما
 • نرم‌افزارها: راه‌حل‌های نرم‌افزاری تخصصی که انواع مزرعه‌های خاص یا برنامه‌های کاربردی پلت‌فرم‌های IoT را مورد هدف قرار می‌دهند.
 • قابلیت اتصال: سلولی، LoRa
 • مکان یابی: GPS، ماهواره
 • رباتیک: تراکتورهای مستقل، امکانات پردازش
 • تجزیه و تحلیل داده ها: راه حل های تجزیه و تحلیل مستقل، خطوط داده برای راه حل های مسائل جزئی
 • کشاورزان با استفاده از چنین ابزارهایی می توانند مدیریت مزارع را با دقت بالاتری انجام داده و بدون نیاز به قدم گذاشتن در مزرعه، برای کل مزرعه یا یک گیاه، دام و یا آبزی تصمیمات استراتژیک بگیرند.نیروی محرکه کشاورزی هوشمند اینترنت اشیاء است:اتصال خودکار ماشین‌ها و حسگرهای یکپارچه در مزارع، برای ایجاد فرآیندهای کشاورزی مدرن مبتنی بر داده.

هوشمند سازی کشاورزی

مزرعه داری دقیق، یا کشاورزی دقیق، یک چترواژه برای رویکردهای مبتنی بر اینترنت اشیاء است که کشاورزی مدرن را کنترل‌شده‌تر و دقیق‌تر می‌کند. به عبارت ساده، گیاهان و دام ها دقیقاً درمان مورد نیاز خود را به صورت آنلاین، در بهترین زمان مناسب و با دقت بسیار بالایی دریافت می کنند. بزرگترین تفاوت کشاورزی دقیق با رویکرد سنتی این است که کشاورزی دقیق اجازه می‌دهد تصمیم‌گیری در هر متر مربع یا حتی برای هر گیاه/دام به جای یک مزرعه اتخاذ شود.

تفاوت کشاورزی هوشمند و دقیق

باید توجه داشت که دو مفهوم کشاورزی دقیق و کشاورزی هوشمند با یکدیگر متفاوت هستند. گاها این دو مفهوم به طور اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شوند.

چیزی که بین این دو مفهوم مشترک است، رویکرد دیجیتالی در بخش کشاورزی است، که در هر کدام کمی متفاوت از دیگری است. آنچه کشاورزی هوشمند را از کشاورزی دقیق متمایز می کند این است که کشاورزی هوشمند بر جمع‌آوری داده‌ها و تفسیر آنها با استفاده از فناوری‌های محاسباتی تمرکز می‌کند تا مدیریت مزارع را قابل پیش‌بینی‌تر و کارآمدتر کند اما کشاورزی دقیق به طور اختصاصی بر روی اندازه­گیری دقیق پارامترهای محیطی در مزرعه تمرکز دارد.

کشاورزی مدرن چیست
کشاورزی مدرن چیست ؟
کشاورزی هوشمند با کمک گرفتن از سیستم های هوشمند برپایه هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

کشاورزی مدرن از چرخه ای مانند این پیروی می کند:

 1. مشاهده. حسگرها داده‌های مشاهده‌ای را از محصولات، دام، آبزی، خاک یا هوا ثبت می‌کنند.
 2. تشخیص. مقادیر حسگر با قوانین و مدل‌های تصمیم‌گیری از پیش تعریف‌شده (که «منطق تجاری» نیز نامیده می‌شود) به یک اپلیکیشن اینترنت اشیاء میزبان ابری داده می‌شود که وضعیت مورد بررسی را مشخص می‌کند و هرگونه کمبود یا نیاز را شناسایی می‌کند.
 3. تصمیم گیری. پس از مشخص شدن مشکلات، کاربر و/یا اجزای مبتنی بر یادگیری ماشینی پلتفرم IoT، تعیین می‌کنند که چه عملیاتی برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده نیاز است.
 4. اقدام. پس از ارزیابی و اقدام کاربر نهایی، چرخه از ابتدا تکرار می شود.

کشاورزی هوشمند در ایران یک مفهوم مدیریتی است که بر فراهم کردن زیرساخت‌های صنعت کشاورزی هوشمند در ایران برای استفاده از فناوری پیشرفته – از جمله داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی، ابر و اینترنت اشیاء (IoT) – برای ردیابی، نظارت، خودکارسازی و تجزیه و تحلیل عملیات متمرکز است. کشاورزی هوشمند در ایران که به عنوان کشاورزی دقیق […]

برچسب‌ها: آبزی پروری هوشمند / باغداری هوشمند / دامداری هوشمند / سنجش از دور / کشاورزی هوشمند / کشاورزی هوشمند در ایران / هواشناسی هوشمند