صرفه جویی در منابع مالی و زمانی

صرفه جویی در منابع مالی و زمانی

remote-sensing

مقایسه اقلیم از گذشته تا به امروز

سنجش از دور

پیش آگاهی مخاطرات

سامانه هوشمند رهبان

پردازش داده های ماهواره ای و ارائه گزارشات کلان مزرعه امروز در مزرعه شما قابل دسترس است

مدیریت کارکنان: به کمک سامانه ( کشاورزی هوشمند / باغداری هوشمند / آبزی پروری هوشمند / هواشناسی هوشمند / دامداری هوشمند / سنجش از دور ) می توانید برای کارکنان بصورت فردی یا گروهی وظایفی در نظر بگیرید . و سامانه افراد را بصورت پیامکی ، اپلیکشینی یا پیغام صوتی از وظایف خود آگاه می کند در نهایت نظام رتبه بندی کارکنان تشویق کارکنان و کاهش خطای انسانی در مزرعه می گردد.

کشاورزی هوشمند مبتنی بر داده های سنجش از دور

بی شک دسترسی به داده های مناسب با دقت بالا و سرعت گردآوری ضرورتی انکار ناپذیر در هر گونه برنامه ریزی است گسترش کشاورزی بدون توجه به کشاورزی هوشمند در ایران  و نوسانات اقلیمی از یک سو و گسترش جوامع و توسعه نامتوازن جمعیتی از دیگر سو دسترسی سریع و دقیق اطلاعات مکانی از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است.داده هاي ماهواره اي به همراه فن آوري سنجش از دور از جمله ابزارهاي کارآمد براي مطالعه وپایش، تعیین سطح زیر کشت محصولات کشاورزي می باشد سامانه هوشمند باغداری رهبان و سامانه هوشمند هواشناسی رهبان بطور گسترده از سنجش از دوربه عنوان یکی از ابزارهای مهم پایشی استفاده می کنند 

منظور ازطبقه بندی تصاویر در سنجش از دور چیست؟

تکنیک های طبقه بندی برای گروه بندی پیکسل ها به کار می روند تا بتوانند جزئیات پوشش زمین (Land cover) را نشان بدهند. پوشش زمین می تواند جنگل، مناطق شهری، کشاورزی و یا دیگر موارد باشد.

سه نوع طبقه بندی اصلی وجود دارد:

1- طبقه بندی نظارت نشده

2- طبقه بندی نظارت شده

3- طبقه بندی شی گرا

اطلاعات بیشتر
از دور رهبان

برخی توانمندی های سنجش از دور

Cool Creek fire at its height due to strong winds pillars

پایش آتشسوزی در جنگل ها و مراتع

ایران به‌دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی دارای چهار فصل متمامیز از یکدیگر در طول سال می‌باشد، لذا از تنوع اقلیمی، پوشش گیاهی، رستنی‌های متنوع جنگلی و مراتع برخوردار است. هر ساله با شروع فصل گرما از خردادماه تا پایان فصل تابستان شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های مختلف در سطح کشور به‌ویژه در دامنه‌ها، ارتفاعات زاگرس هستیم.
با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در دسترس، آتش‌سوزی‌های فعال شناسایی و حسب دسترسی به تصاویر ماهواره‌ای از این مناطق، مساحت سطوح سوخته ناشی از آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های طبیعی تعیین می‌گردد.

remotesensing

پایش رطوبت خاک

 تغییرات رطوبت خاک در استان‌های کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای SMAP (با قدرت تفکیک مکانی10 کیلومتر) قابل دسترسی است.

این قابلیت می تواند اماکن مقایسه کمینه ، بیشینه ، میانگین دما و بررسی وسوابق مزرعه را تا 10 سال ارائه دهد.

بدین ترتیب ضمن دسترسی به داده های سری زمانی، می توان پیش بینی مناسبی از چند روز آینده تخمین زد و بر اساس آن تمهیدات لازم را اعمال نمود

آبزی پروری مدرن

رصد صید غیر مجاز

 منظور ایمنی جان انسان در دریا، ایمنی ناوبری و حفظ محیط ‏زیست دریایی بر روی آن تأکید گردیده است، تجهیز شناورهای دریایی به سامانه شناسایی اتوماتیک ‏(AIS) ‎است که وظیفه اصلی آن تبادل اطلاعات میان یگان‌های شناور با یکدیگر و با ساحل می‌باشد. ‏بنابراین شناورهای دارای مجوز از جمله قایق‌ها و کشتی‌های ماهیگیری به این سامانه متصل هستند و ‏موقعیت و وضعیت آن‌ها مشخص است
شناسایی شناورهایی که غیرمجاز صید می‌کنند از مابقی شناور‌ها به کمک ‏AIS‏ صورت می‌گیرد. با در نظر گرفتن این اصل، معماری کلی یک سامانه شناسایی صید ‏غیر مجاز مطابق با اسلاید سوم است. موقعیت ‏مکانی هر شناور ماهی‌گیر در ‏AIS‏ محاسبه و هم‌زمان موقعیت آن در تصاویر ماهواره‌ای مشخص ‏می‌شود.

شهر هوشمند

توسعه پایدار شهری

تصاویر سنجش از دور با تلفیق سیستم اطلاعات جغرافیایی می‌تواند به ایجاد راه‌های ارتباطی در سطح شهر و سطح کشور اقدام و بهترین مسیرها را انتحاب کند.
امروزه حتی به کمک سیستم اطلاعات جغرافیایی می‌توانیم وضعیت اجتماعی و کیفیت زندگی مردم محله‌های مختلف در سطح شهر را روی نقشه نشان بدهیم و برای آن‌ها برنامه‌ریزی انجام دهیم. همچنین بهترین مکان برای سمت توسعه فیزیکی شهر و بهترین مکان برای دفن زباله‌ها را مشخص می‌کند.

download 1

مدیریت منابع آبی

یکی از پارامترهای مهم در مدیریت مزرعه، جلوگیری از تلفات آب تا حد ممکن و توزیع آب آبیاری بر اساس نیاز آبی گیاه می‌باشد. نیاز آبی به نوبه خود به میزان تبخیر و تعرق در مزرعه بستگی دارد که دانستن مقدار آب مصرفی گیاه در برنامه‌ریزی و بهره‌برداری توسعه منابع آب، لازم است. اندازه گیری واقعی آب مصرفی تحت شرایط گوناگون فیزیکی و اقلیمی هر منطقه، کاری وقت‌گیر و پر هزینه است. بنابراین، روش‌های سریع و قابل اطمینانی لازم است تا بتوانند مقدار آب مصرفی را برای نواحی که هیچ‌گونه اط مشخص از اطلاعات مقدار مصرف آب آن‌ها در دست نیست، برآورد کنند. درحال حاضر برآورد تبخیر و تعرق گیاهی با استفاده از روش‌های متوعی امکان پذیر می‌باشد

سامانه کشاورزی هوشمند

تفکیک مزارع زراعی

سنجش از دور ابزار مناسبی برای تعیین سطح، نوع و الگوهای زمانی و مکانی کشت است.  امروزه کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در بسیاری از بخش‌ها نه تنها هزینه چندانی ندارد بلکه منافع آن به حدی است که هزینه اخذ داده‌ها در قبال سرعت و دقت انجام کار و حجم اطلاعات به دست آمده ناچیز می‌باشد. در حال حاضر منافع حاصل از فناوری سنجش از دور به واسطه به هنگام بودن و امکان آشکارسازی تغییرات سریع محیطی، به خوبی در روش‌هایی که در پایش عرصه‌های کشاورزی به کار می‌روند، نمایان شده است. تخمین و تعیین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های کلی کشور، بسیار حائز اهمیت است

مبارزه با آفات

مبارزه با آفات

. بسته به نوع یا مرحله آسیب، علائم ممکن است نشان دهنده کاهش میزان کلروفیل، آب در شاخ و برگ، تغییر رنگ برگ، ریزش زود هنگام برگ و … باشد.
اهداف سنجش از دور و تصاویر ماهواره‌ای در مطالعه آفات کشاورزی و جنگلی به شرح ذیل می‌باشند:
* کنترل آفات از طریق شناسایی به کمک فناوری سنجش از دور
* توسعه روش‌های مناسب جهت شناسایی آفات
* پایش مستمر جنگل‌ها جهت مبارزه با آفات
* پایش مستمر عرصه‌های کشاورزی جهت مبارزه با آفات

مدیریت آفات

شناسایی تنوع زیستی

 از چمن‌زارها می‌باشد. در مراتع مختلف و بسته به محل جغرافیایی آن، گیاهان علفی پهن‌برگ، درختچه‌ها و در برخی مکان‌ها درختان تک پایه یافت می‌شوند. مراتع معمولاً محل تکامل گیاه‌خواران بزرگ می‌باشند. مراتع در فصل چرا عرفاً مورد تعلیف دام قرار می گیرد و همچنین دارای کارکردهای متعددی از قبیل حفظ آب و خاک، ارزش‌های زیست محیطی و در صورت فرآهم بودن شرایط، یکی از منابع تأمین غذای دام اهلی و وحوش می‌باشد.

visualisation-ndvi-index-satellite-maps-custom-palettes-agricultural-applications

پارامترهای فیزویوژیک گیاه

 از آن‌جایی که گونه‌‌های گیاهی دارای مراحل فنولوژی متفاوتی می‏باشند، شناخت پارامترهای فنولوژیکی می‌تواند جهت برنامه‌ریزی بهتر در جوامع گیاهی بکار رود. امروزه از روند فنولوژیکی متفاوت در گونه‌های گیاهی مختلف استفاده‌‌های بی‌شماری می‌شود. مهم‌ترین آن‌ها تفکیک محصولات کشاورزی و گونه‌های جنگلی است که به کمک سنجش از دور و استفاده از فرآیند فنولوژیکی هر گونه و همچنین مدیریت و برنامه‌ریزی محصولات کشاورزی می‌باشد.

سامانه یکپارچه رهبان

با استفاده از سامانه  رهبان، تلفیق داده های ماهواره ای، پهپادی و سنسورهای زمینی اینترنت اشیاء برای شما بصورت یکپارچه مهیا گردیده است.

دیگر نیازی یه استفاده از پلتفرم های جزیره ای برای دسترسی به اطلاعات ، ارزیابی، تجلیل و دخیره سازی ندارید. و همه چیز یکجا در دسترس شماست.

سامانه ایرانی رهبان برای اولین بار در کشور بصورت یکپارچه و بومی طراحی شده است و تمامی سرور های آن در داخل کشور قرار دارد

کارشناسان فروش ما

در اسرع وقت با شما تماس می گیرند و راهنمایی های لازم جهت خرید، ادامه سفارش و پرداخت را در اختیار شما قرار می دهند .

ثبت سفارش