بانکداری اشیاء

بانکداری اشیاء

بانکداری اشیاء

پیشینه – تحول عمیق بانکداری خرد و نقش مهم اینترنت اشیا (IoT)

در سال‌های اخیر، بخش بانکداری خرد در معرض پویایی‌های بازار متعددی قرار گرفته است، که صنعت مدرن و پیچیده‌ای را که امروزه از آن لذت می‌بریم شکل داده است.

تحول دیجیتال قدرتمند و غیرقابل توقف، نه تنها برای نسل‌های جدید، وافرادی که با فضای دیجیتال عجین هستند،  که به‌عنوان نسل‌های Y و Z شناخته می‌شوند، بلکه برای بقیه مصرف‌کنندگان که عملاً تمام بخش‌های اجتماعی را پوشش می‌دهند، شیوه بانکداری را تغییر داده است. ظهور فناوری های تلفن همراه و استقرار شبکه های نسل جدید نیز تعیین کننده بوده است.

موسسات مالی از مدل‌های ارتباطی جدیدی که در نتیجه تحول دیجیتالی فوق‌الذکر پدیدار شده‌اند، استفاده کرده‌اند.

بازیگران جدیدی ظهور کرده اند – فین تک – که در برخی موارد به شیوه ای نابودکننده عمل می کنند، مدل های کسب و کار سنتی را به خطر می اندازند و در موارد دیگر، با موسسات مالی بزرگ همکاری می کنند تا به مشتری نهایی ارزش ارائه دهند.

در این فرآیند تحول، نقش زیرساخت موسوم به اینترنت اشیا (IoT) چشمگیر بوده است.

این زیرساخت به بانک اجازه می دهد تا اطلاعات ارزشمندی در مورد مشتری، به ویژه ترجیحات، عادات مصرفی و رفتار آنها و همچنین نیازهای بالقوه به دست آورد.

بانکداری اشیا (BoT) چیست؟

بانکداری اشیاء (BoT) زیرساختی است که بر اساس میلیاردها دستگاه متصل به بانکداری اشیاء (BoT) موجود، معروف به اینترنت اشیا (IoT)، تعاملی غنی، بدون اصطکاک و شخصی را با مشتریان فعلی امکان پذیر می کند که به طور قطعی در نوسازی بانکداری خرده فروشی

عوامل اصلی که توسعه بانکداری اشیاء را تضمین می کنند عبارتند از:

1 .  ذائقه مشتری برای تعامل ساده با بانک هایشان، در زمان واقعی، از بین بردن اصطکاک و ارائه تجربیات شخصی در هر زمان، هر مکان و از طریق هر دستگاهی. این به ویژه در مورد پرداخت ها صادق است

2 .  روند غیرقابل توقف تحول دیجیتال که بر همه صنایع تأثیر می گذارد

3 . زیرساخت مهم اینترنت اشیا موجود با رشد تصاعدی هم در سرمایه گذاری و هم در تعداد دستگاه ها

4 . توسعه قوی و بلوغ محاسبات ابری

5 . صرفه جویی در مقیاس پذیری، به نفع کاهش تدریجی هزینه های دستگاه ها، حسگرها و غیره.

6 . پذیرش فناوری های تلفن همراه توسط بخش های وسیعی از جمعیت در سطح جهان، به ویژه، نسل های Y و Z و همچنین فراگیر بودن دسترسی به اینترنت

7 . اتصال به زیرساخت اینترنت اشیاء دستگاه های خانگی سنتی، وسایل نقلیه و در نهایت هر دستگاه معمولی که ما را در زندگی روزمره همراهی می کند.

وعده این ارزش بی‌نظیر است که تضمین می‌کند پذیرش سریع در مرحله اولیه با نسل‌های جوان‌تر و پس از آن توسط بقیه جامعه دنبال شود.

مثل همیشه، فرصت ها خطرات جدیدی به همراه دارند. به منظور اطمینان از ارزشمند بودن همه تلاش‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و زیرساخت‌های مرتبط با BoT، موسسات بانکی/ مالی باید تضمین کنند که امنیت سایبری در مرکز همه این تعاملات است که اعتماد مشتری را ایجاد می‌کند و در عین حال به درستی از داده‌ها محافظت می‌کند و به حریم خصوصی احترام می‌گذارد.

بانکداری اشیا (BoT) – فرصت های کلیدی

BoT طیف گسترده ای از فرصت ها را برای موسسات مالی و به ویژه بانکداری خرد باز می کند.

این فرصت‌ها عمدتاً از توانایی ارائه شده توسط BoT برای ادغام چندین فناوری (نسل بعدی شبکه‌های ارتباطی تلفن همراه و ثابت، زیرساخت عظیم اینترنت اشیا، داده‌های بزرگ، دستیاران مجازی، هوش مصنوعی، بلاک چین، مکان‌یابی جغرافیایی، تجزیه و تحلیل رفتاری و شخصی‌سازی، بیومتریک… ، به منظور به دست آوردن اطلاعات بیشتر از مشتری، از بخش های مختلف بازار، همه در زمان واقعی.

باید توجه داشت:

  • به دست آوردن اطلاعات ارزشمند در مورد مشتری

همانطور که قبلاً به طور خلاصه معرفی کردیم، استفاده از فناوری‌های موجود مانند داده‌های بزرگ، اینترنت اشیا، مکان‌یابی جغرافیایی، بلاک چین و تجزیه و تحلیل رفتاری یا هوش مصنوعی – و همچنین فناوری‌های جدیدی که به وجود خواهند آمد – به واحد مالی اجازه می‌دهد تا اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که این امکان را فراهم می‌کند. بهبود تجربه مشتری از طریق شخصی سازی تعامل و “سفر مشتری”، تعریف مدل های کسب و کار مشتری محور، بهینه سازی فرآیندهای تصمیم گیری، مدیریت ریسک، استراتژی محصول و توسعه خدمات، سودآوری آنها یا حتی دستیابی به بخش های جدید مشتری. که تا به حال خارج از دسترس نهاد بودند.

اخبار شرکت پرتوتاپ رایان

  • دید زمان واقعی Real – time

BoT نه تنها امکان افزایش اطلاعات در مورد مشتری را به صورت کمی و کیفی می دهد. همچنین سرعت اطلاعات دریافتی را افزایش می دهد و به فرآیند دانش مشتری و تعامل آن با واحد مالی، جزء بلادرنگ می افزاید. امکانات باز شده توسط این بی پایان است.

  • منطقی‌سازی در مدیریت دارایی، برنامه‌ریزی ظرفیت موجود یا برنامه‌ریزی ظرفیت و مدیریت کارآمدتر کارکنان واحد بانکی/ مالی

اطلاعات ارزشمند دستگاه‌های اینترنت اشیا – حسگرهای واقع در شعب بانک‌ها، دستگاه‌های خودپرداز و سایر زیرساخت‌ها – به مؤسسات مالی این امکان را می‌دهد تا تعاملات مشتریان را هنگام بازدید از شعب درک کنند و منابع کارکنان خود را در دفتر بهینه کنند و بسته به زمان آنها را مجدداً توزیع کنند. اسلات یا بین شعبه ها یا به سادگی دستگاه های خودپرداز و سایر دارایی ها را به راحتی در داخل و خارج شعبه جانمایی کنید.

ما مدلی خواهیم داشت که از شعبه‌های هوشمند، با تعداد کمی کارمند – یا بدون آن‌ها – استفاده می‌کند که در آن مشتری توسط حسگرها، سایر دستگاه‌های IoT هدایت می‌شود و توسط چت‌بات‌ها خدمات ارائه می‌شود. در صورت نیاز به تماس با کارمند، امکان برقراری ویدئو کنفرانس نیز وجود خواهد داشت.

  • فناوری بیومتریک

پیشرفت در فناوری بیومتریک در پنج سال گذشته بسیار پر شور بوده است. حسگرها، دوربین ها و سایر دستگاه های بیومتریک امکان شناسایی مشتری و درک تعاملات آنها با زیرساخت موسسه مالی را فراهم می کنند. این ظرفیت باعث طراحی بهتر شعب، موقعیت یابی بهتر دستگاه های خودپرداز و سایر خدمات، ساده سازی و شخصی سازی تعاملات و همچنین کاهش تقلب می شود.

  • دستیارهای صوتی

دستیارهای صوتی به شما این امکان را می دهند تا تراکنش های ساده ای مانند بررسی وضعیت حساب، سابقه تراکنش، سفارش پرداخت قبض، کسب اطلاعات در مورد محصولات و خدمات و همه اینها را به صورت شخصی انجام دهید. راحتی این رابط‌های کاربری مبتنی بر صدا (واسط‌های کاربر صوتی) و همچنین توسعه سریع فناوری‌های صوتی به مؤسسات مالی این امکان را می‌دهد تا به طور مؤثر به مشتریان خود و به‌ویژه گروه‌های سنی خاصی که بانکداری موبایل یا دیجیتال برای آنها پیچیده است خدمات رسانی کنند.

  • گزینه های جدید و راحتی بیشتر در پرداخت ها و همچنین ظهور اتوماسیون پرداخت

مفهوم BoT تأثیر فزاینده ای بر پرداخت ها از طریق دستگاه های جدید مانند کارت های هوشمند، ساعت های هوشمند، دستگاه های پوشیدنی، دستگاه های خانه هوشمند و موارد دیگر خواهد داشت. این فناوری‌ها و دستگاه‌های جدید صنعت را متحول خواهند کرد و منجر به کاهش بالقوه تعداد دستگاه‌های خودپرداز سنتی – اگرچه ما ظهور دستگاه‌های خودپرداز هوشمند را پیش‌بینی می‌کنیم – و همچنین حجم استفاده از پول نقد را به همراه خواهد داشت.

هنگامی که دستگاه‌های پوشیدنی به پیاده‌سازی گسترده رسیدند، بر روش‌های پرداخت سنتی، عمدتاً کارت‌های نقدی و اعتباری نیز تأثیر خواهند گذاشت. این دستگاه ها به شما امکان می دهند تراکنش های ساده ای مانند بررسی موجودی، سابقه پرداخت و سایر عملیات کم خطر را انجام دهید.

پرداخت‌های نامرئی در حمل‌ونقل، پذیرایی، فروشگاه‌ها، هتل‌ها، اوقات فراغت به طور فزاینده‌ای متداول خواهد شد و با حذف کامل فرآیند پرداخت، اصطکاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و تجربه مشتری را بهینه می‌کند. فناوری‌هایی که این پرداخت‌ها را فعال می‌کنند عبارتند از IoT، AI، Data Analytics، Blockchain…

همچنین، چنین پرداخت‌هایی به وسایل نقلیه متصل تعمیم می‌یابد، جایی که سیستم‌های پرداخت درون‌برد را خواهیم یافت که به طور مشترک با دستیاران صوتی کار می‌کنند.

پرداخت های نامرئی رابطه بین بازرگانان و موسسات مالی را تقویت می کند.

  • دستگاه های جدید تعامل را تسهیل می کنند

استفاده از طیف گسترده ای از دستگاه های متصل موجود، مانند ساعت های هوشمند، دستگاه های پوشیدنی، دستگاه های خانه هوشمند، دستگاه های تناسب اندام، سیستم های سرگرمی در وسایل نقلیه متصل، دستگاه های خودپرداز هوشمند، کارت های هوشمند، روبات ها، هواپیماهای بدون سرنشین و بسیاری موارد دیگر که ظاهر می شوند و برای تعامل استفاده می شوند. با ارائه دهندگان خدمات مالی یا ارائه خدمات خاص.

مقالات شرکت پرتوتاپ رایان

  • اتوماسیون فرآیندهای کسب و کار

در مدل BoT، چندین فرآیند تجاری مانند مدیریت خودکار وام، نظارت بر وثیقه، مدیریت خودکار درخواست، غیرفعال کردن کارت‌ها در صورت پیش‌فرض، انتقال در مالکیت دارایی‌ها و غیره خودکار خواهند شد.

بانکداری اشیا (BoT) – چالش های اصلی

اگرچه فرصت‌های BoT نامحدود است، اما هنوز چالش‌های مهمی وجود دارد که برای درک ارزش کامل آن باید به آنها پاسخ داده شود.

برای تجزیه و تحلیل ریسک های اصلی، بیایید ببینیم چه عناصری یک سیستم اینترنت اشیا را تشکیل می دهند:

دستگاه ها و سنسورهای متصل این دستگاه‌ها ذات اینترنت اشیا یعنی داده‌ها را فراهم می‌کنند.

دروازه‌های اینترنت اشیا و سیستم‌های جمع‌آوری داده‌ها مسئول فرآیندهای جمع‌آوری داده، فیلتر کردن و انتقال آنها به راه‌حل‌های ابری هستند.

ابر: جایی که داده ها ذخیره می شوند و فرآیندهای کلیدی برای عملیات زیرساخت اینترنت اشیا انجام می شود.

رابط کاربری: یک عنصر قابل مشاهده را فراهم می کند که به راحتی برای کاربر قابل دسترسی است تا تعامل را تسهیل کند.

اتصال دستگاه: دستگاه های مدرن از چندین فناوری برای اتصال استفاده می کنند: Wi-Fi، بلوتوث، LoRaWan…

سیستم های امنیتی: شامل تمام سیستم هایی است که امنیت زیرساخت اینترنت اشیا را تضمین می کند.

سیستم های تجزیه و تحلیل داده ها: شاید ویژگی اصلی فناوری اینترنت اشیا پشتیبانی از تجزیه و تحلیل داده ها در زمان واقعی باشد.

از نقطه نظر سطح حمله، چالش های متعددی ظاهر می شود:

دستگاه‌های اینترنت اشیا معمولاً با سطوح امنیتی بسیار ضعیف تولید و فروخته می‌شوند که اغلب شامل ورود / رمز عبور عمومی می‌شود. این امر آنها را در معرض حملات brute force قرار می دهد که به راحتی به حجم زیادی از دستگاه های IoT دسترسی پیدا می کنند. این مشکلات امنیت داده ها، حریم خصوصی و حتی مشکلات امنیتی فیزیکی را در مورد برخی از دستگاه های خاص، به عنوان مثال، اینترنت اشیا در وسایل نقلیه ارائه می کند.

دستگاه های اینترنت اشیا همچنین می توانند از طریق سرویس های ابری یا رابط های وب در معرض دید قرار گیرند.

شبکه های بی سیم نیز آسیب پذیری های متعددی دارند. می توان از آنها برای دسترسی به خود دستگاه های هوشمند، حسگرها، دوربین ها و از سوی دیگر دستگاه های دیگر در شبکه یا زیرساخت ارائه دهنده اینترنت اشیا یا مؤسسه مالی استفاده کرد.

دید دستگاه های متصل نیز مشکل دیگری است. شما نمی توانید از چیزی که نمی بینید محافظت کنید.

همانطور که می بینیم، BoT جهانی از امکانات را با ظرفیت تبدیل فراوان، عمدتاً در بانکداری خرد ایجاد می کند. با این حال، این پتانسیل تنها در صورتی محقق خواهد شد که تمرکز ارائه دهندگان خدمات، سازندگان دستگاه، موسسات مالی و تنظیم‌کننده‌ها بر ایمنی دستگاه‌های اینترنت اشیا که بخشی کلیدی از مفهوم BoT هستند، حفظ شود.

محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر