گیاهان تحت استرس گریه می کنند

گیاهان تحت استرس گریه می کنند

گیاهان تحت استرس گریه می کنند

گیاهان تحت استرس گریه می کنند و برخی از حیوانات احتمالا می توانند آن را بشنوند

میکروفن ها صدای ترق و تروق اولتراسونیک را از گیاهانی که از آب محروم هستند یا آسیب دیده اند را ضبط کردند.

گیاهان در سکوت رنج نمی برند. بر اساس مطالعه‌ای که به تازگی در Cell1 منتشر شد، گیاهان هنگام تشنگی یا استرس، «صداهایی در هوا» تولید می‌کنند.

محققان دریافتند گیاهان تحت استرس که به آب نیاز دارند یا اخیراً ساقه‌هایشان قطع شده است، تقریباً 35 صدا در ساعت تولید می‌کنند. اما گیاهانی که به خوبی هیدراته شده و بریده نشده اند بسیار ساکت تر هستند و در هر ساعت فقط یک صدا تولید می کنند.

برای شنیدن فایل صوتی  صدای گریه گیاه روی این لینک کلیک کنید

دلیل اینکه احتمالاً هرگز صدای یک گیاه تشنه را نشنیده اید این است که صداها فراصوت هستند – حدود 20 تا 100 کیلو هرتز. این بدان معنی است که آنها آنقدر بلند هستند که تعداد کمی از انسان ها می توانند آنها را بشنوند. با این حال، برخی از حیوانات احتمالاً می توانند. خفاش ها، موش ها و پروانه ها به طور بالقوه می توانند در دنیایی پر از صداهای گیاهان تحت استرس زندگی کنند و کار قبلی همین تیم نشان داده است که گیاهان به صداهای تولید شده توسط حیوانات نیز پاسخ می دهند.

محصولات گریان

محصولات گریان : دانشمندان دانشگاه برای استراق سمع گیاهان، تنباکو (Nicotiana tabacum) و گوجه‌فرنگی (Solanum lycopersicum) را در جعبه‌های کوچک مجهز به میکروفون قرار دادند. میکروفن‌ها صدایی که توسط گیاهان ایجاد می‌شد را دریافت می‌کردند، حتی اگر محققان نمی‌توانستند آن‌ها را بشنوند. صداها به ویژه برای گیاهانی که به دلیل کمبود آب یا برش اخیر تحت فشار قرار گرفته بودند، آشکار بود. هادانی می‌گوید: اگر صداها پایین و سریع‌تر شوند، «کمی شبیه پاپ کورن است – کلیک‌های بسیار کوتاه». “این آواز خواندن نیست.”

گریه گیاه

گیاهان تارهای صوتی یا ریه ندارند. هادانی می‌گوید که تئوری کنونی در مورد چگونگی تولید صدا توسط گیاهان روی آوند چوبی آنها متمرکز است، لوله‌هایی که آب و مواد مغذی را از ریشه‌ها به ساقه‌ها و برگ‌هایشان منتقل می‌کنند. آب در آوند چوبی با کشش سطحی کنار هم نگه داشته می شود، درست مانند آبی که از طریق نی آشامیدنی مکیده می شود. هنگامی که یک حباب هوا در آوند چوبی شکل می‌گیرد یا می‌شکند، ممکن است کمی صدای ترکیدن ایجاد کند. احتمال تشکیل حباب در طول تنش خشکی بیشتر است. هادانی می گوید، اما مکانیسم دقیق نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

این تیم یک مدل یادگیری ماشینی برای استنباط اینکه آیا گریه گیاه صداهایی که تولید می‌کند را برای قطع شدن تولید کرده است یا تحت تنش آبی ( گیاه تشنه)  قرار گرفته است، با دقت 70 درصد تولید کرد. این نتیجه نقش احتمالی را برای نظارت صوتی گیاهان در کشاورزی و باغبانی نشان می دهد.

برای آزمایش عملی بودن این روش، تیم یک آزمایش گیاهان را در گلخانه برگزار کرد. با کمک یک برنامه کامپیوتری که برای فیلتر کردن صدای پس زمینه از واحدهای باد و تهویه مطبوع آموزش داده شده بود، گیاهان (گریه گیاه) کامل شنیده می شدند. مطالعات آزمایشی توسط نویسندگان نشان می‌دهد که گیاهان گوجه‌فرنگی و تنباکو از این قاعده مستثنا نیستند. گندم (Triticum aestivum)، ذرت (Zea mays) و انگور (Vitis vinifera) نیز هنگام تشنگی صدا ایجاد می کنند.

علف‌های پر حرف ؟

پیش از این، تیم هادانی همچنین بررسی کرده بود که آیا گیاهان می‌توانند صداها را بشنوند یا خیر، و دریافتند که درختان غروب ساحلی (Oenothera drummondii) هنگامی که در معرض صدای زنبور در حال پرواز قرار می‌گیرند، شهد شیرین‌تری آزاد می‌کنند.

علف‌های پر حرف : بنابراین آیا صداهای گیاهی یکی از ویژگی های مهم اکوسیستم ها هستند که بر رفتار گیاهان و حیوانات به طور یکسان تأثیر می گذارند؟ به گفته گراهام پایک، زیست شناس بازنشسته در دانشگاه مک کواری در سیدنی، استرالیا، که متخصص علوم محیطی است، شواهد هنوز روشن نیست.

گیاهان تحت استرس گریه می کنند

او شک دارد که حیوانات به ناله های گیاهان تحت استرس گوش می دهند. او می گوید: «بعید است که این حیوانات واقعاً قادر به شنیدن صدا در چنین فاصله هایی باشند. او فکر می کند صداها خیلی ضعیف هستند. تحقیقات بیشتر باید این موضوع را بیشتر روشن کند. اما پایک می‌گوید که کاملاً مایل است بپذیرد که گیاهان هنگام استرس «جیغ می‌زنند».

باز نشر داده شده از وبسایت : nature.com


محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر

دیدگاهتان را بنویسید