اینترنت اشیاء در بانکداری

اینترنت اشیاء در بانکداری

اینترنت اشیاء در بانکداری

استفاده از اینترنت اشیا در صنعت بانکداری

 

اینترنت اشیا (IoT) به عنوان چیز بزرگ بعدی در خدمات مالی در نظر گرفته می شود. اینترنت اشیا شبکه ای از دستگاه های متصل به اینترنت است که داده ها را جمع آوری و انتقال می دهد. اینترنت اشیا ارتباط مستقل بین اشیاء است که امکان بهینه سازی عملیات، کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری و بهبود عمر را فراهم می کند. نقاط اتصال در حوزه اینترنت اشیا و دستگاه های حاصل از آن تجربه مشتری را در محیط بانکی تغییر می دهند. در دهه‌های اخیر، اینترنت از مجموعه‌ای از اسناد یا فرامتن به هم پیوسته به شبکه‌ای از اشیا، افراد، برنامه‌ها و دستگاه‌ها تبدیل شده است.

افزایش قابل توجهی در دستگاه‌ها از میلیون‌ها میلیون به میلیاردها تنها در چند سال وجود داشته است، در حالی که زمان صرف شده توسط مردم نیز افزایش یافته است. در سال 2016 تخمین زده شد که 75 درصد از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند که اغلب بیش از 6 میلیون دستگاه را به هم متصل می کند. با 4.5 میلیارد نفر که در سال 2019 اینترنت را بازیابی کردند و تعداد دستگاه های متصل به اینترنت را افزایش دادند، اینترنت اشیا به یک چیز جذاب تبدیل می شود. تیم‌های توسعه‌دهنده اینترنت اشیا به مؤسسات بانکی کمک می‌کنند تا برنامه‌هایی را توسعه دهند که به تغییر تجربه مشتریان در استفاده از داده‌های اینترنت اشیا کمک می‌کند.

بنابراین خدمات بانکی چگونه از اینترنت اشیاء (اینترنت اشیاء در بانک داری)بهره می‌برند و راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهد چیست؟

بانکداری تسهیل شده توسط اینترنت اشیا

میلیاردها دستگاه وجود دارند که چیزی متصل دارند که یک سیستم هوشمند از سایر سیستم ها را فراهم می کند. از طریق ابر، این سیستم‌ها و دستگاه‌های هوشمند داده‌هایی را به اشتراک می‌گذارند که برای کمک به تغییر کسب‌وکار، زندگی مردم و جهان به روش‌های مختلف تجزیه و تحلیل می‌شوند. بانک ها می توانند دید کاملی از امور مالی مشتریان در زمان واقعی داشته باشند زیرا مشتریان از دستگاه های هوشمند برای دسترسی به داده ها استفاده می کردند. داده ها به راحتی بین میلیون ها دستگاه از انتهای مشتری تا انتهای بانک به اشتراک گذاشته می شود. از طریق داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط بانک‌ها، آنها می‌توانند نیازهای مشتریان را پیش‌بینی کنند و راه‌حل‌ها و توصیه‌هایی را برای کمک به مشتریان در تصمیم‌گیری مالی صحیح و هوشمند ارائه دهند. بنابراین، «بانک اشیا» به ابزاری قدرتمند برای تسهیل افزایش وفاداری مشتریان بانک‌ها تبدیل می‌شود که به نوبه خود تجارت بیشتری را برای بانک‌ها به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، بانک ها به طور مکرر با مشتری از طریق تلفن همراه مشاوره می دهند و با آنها ارتباط برقرار می کنند. از نظر الگوهای خرید مصرف کننده، می توانید رویکرد مشابهی را مشاهده کنید. بانک‌ها می‌توانند به طرق مختلف با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند – برای مثال با ارائه مشاوره و پاداش دادن به مشتریان در بخش‌های خاصی از زندگی، نه فقط در امور مالی.

مزایای اینترنت اشیا در بانکداری

اینترنت اشیا مزایای بسیاری را در مورد بانکداری فراهم می کند. این نه تنها بدهی، بلکه به دارندگان کارت اعتباری (کارت اعتباری تعاملی) با خدمات قابل اعتماد و دسترسی آسان نیز ارائه می دهد. بانک‌ها می‌توانند نحوه استفاده مشتریان از کیوسک‌های خودپرداز در مناطق مختلف را تعیین کنند و بسته به میزان استفاده، نصب دستگاه‌های خودپرداز در آن مکان‌ها را کاهش یا افزایش دهند. علاوه بر این، بانک‌ها می‌توانند از اینترنت اشیاء برای نزدیک‌تر کردن خدمات درخواستی به مشتریان با نصب کیوسک‌ها و افزایش دسترسی مشتریان به خدمات بانکی استفاده کنند. اینترنت اشیا داده‌های مشتریان را فراهم می‌کند که به بانک‌ها کمک می‌کند تا نیازهای تجاری و زنجیره ارزش مشتریان خود را شناسایی کنند، مانند خرده‌فروشان، تامین‌کنندگان و توزیع‌کنندگان. این داده‌ها همچنین به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا بینش‌هایی درباره مشتریان کسب کنند. اطلاعات مشتریان قابل دسترسی از طریق اینترنت اشیا به بانک ها امکان می دهد خدمات ارزش افزوده، خدمات و محصولات بانکی شخصی سازی شده و کمک مالی ارائه کنند تا اطمینان حاصل شود که طرف های درگیر، مصرف کننده و بانک در یک موقعیت برد-برد قرار دارند.

bank of things

در بخش کشاورزی، کشاورزانی که مشتریان بانک ها هستند، می توانند راه حل هایی را از اینترنت اشیا به دست آورند. به عنوان مثال، بانک‌ها می‌توانند بازده کشاورزی را علاوه بر سایر شرایط کشاورزی که به بانک‌ها اجازه می‌دهد ارزش تولید محصول را تخمین بزنند، تجزیه و تحلیل کنند. بر اساس بازده محصول محاسبه‌شده از طریق اینترنت اشیا، بانک‌ها می‌توانند بر اساس بازده مورد انتظار، فرکانس و عملکرد محصول در شرایط مالی انعطاف‌پذیری ارائه دهند. چنین دانشی به کشاورز و بانکدار کمک می کند تا روابط قوی تری ایجاد کنند.

علاوه بر این، بانک‌ها همچنین می‌توانند کلاهبرداری کارت اعتباری (کارت اعتباری تعاملی) و انتقال بدهی را پیش‌بینی کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اقدامات مناسب را برای جلوگیری از مشکل انجام دهند. هنگامی که یک مصرف کننده کارت خود را تند وشدید می کند، تأیید صاحب حساب را از طریق مکان سیستم ارائه می کند و بانک ممکن است به راحتی تراکنش را بر اساس اطلاعات به دست آمده رد کند یا بپذیرد. علاوه بر این، دستگاه های حسگر را می توان در انبارهای وام گیرندگان برای نظارت بر مواد خام و موجودی نصب کرد. داده های نظارت شده به بانک کمک می کند تا مانده حساب را به حداقل برساند یا مطمئن شود که هنگام فروش موجودی، وامی که وام داده شده است بازپرداخت می شود. با انجام این کار، بانک‌ها می‌توانند هزینه‌های ردیابی سربار را کاهش دهند و از انجام وام‌گیرندگان از اعمال نامطلوب جلوگیری کنند. بانک‌هایی که خواهان اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا هستند، توسعه‌دهندگان اینترنت اشیا را برای کمک به ساخت نه تنها اپلیکیشن‌ها، بلکه مدیریت آن‌ها نیز جذب می‌کنند. برنامه ها را می توان متناسب با نیازهای بانک ها و حل یک مشکل خاص طراحی کرد.

مقالات شرکت پرتوتاپ رایان

سایر مزایای اینترنت اشیاء در بانکداری عبارتند از:

بهبود شیوه های مالی برای مشتریان

استفاده از دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء در بانکداری می‌تواند مشتریان بانک را قادر سازد تا عادت‌های مالی خود را تغییر دهند و با مشکل هزینه‌های بیش از حد مقابله کنند. یکی از اولین بانک های اینترنت اشیا، Interact IoT شروع به استفاده از پوشیدنی های شوک به عنوان بخشی از برنامه آموزشی کاربر کرد. اگر کاربر محدودیتی برای کارت اعتباری تعیین کرده باشد، این ابزار پوشیدنی هزینه‌های مشتری را در تمام طول روز نظارت می‌کند. با نزدیک شدن به حد مجاز، یک هشدار افزایش می یابد. اگر کاربر سیگنال را نادیده بگیرد و به خرج کردن ادامه دهد، ابزار پوشیدنی یک موج شوک به مچ دست او می‌فرستد، که یادآوری قوی است که هزینه‌های او و محدودیت روزانه خیلی خوب نیست.

 

افزایش تجربه بانکی

اینترنت اشیاء در بانکداری :

به طرق مختلف بر خدمات بانکداری مشتریان تأثیر می گذارد. به مشتریان بینش به موقع و تجربه فردی می دهد. اتصال دستگاه به بازدیدکننده این امکان را می‌دهد تا یک قرار ملاقات را تعیین کند و بتواند آن را در گوشی هوشمند خود بررسی کند. این بدان معناست که مشتریان به جای اینکه در صف منتظر بمانند، می دانند چه زمانی نوبت آنهاست که پشت باجه بایستند. نه تنها این، بلکه بانک بازدیدهای مشتری، خدماتی که در زمان مراجعه به بانک از آنها استفاده می کند و سوالات آنها را نیز در پایگاه داده خود نگه می دارد.

بانکداری و اینترنت اشیاء

گستره خدمات گسترده فراتر از بانکداری

بانک ها به کمک اینترنت اشیاء در بانکداری، می توانند از فناوری اینترنت اشیا برای گسترش دامنه خدمات خود (برای مثال کارت اعتباری تعاملی) فراتر از خدمات سنتی ارائه شده به مشتریان خود استفاده کنند. به عنوان مثال، بانک های ایالات متحده شروع به استفاده از ابتکارات IoT برای کمک به ایجاد انگیزه در مشتریان خود برای حفظ تناسب اندام کردند. پاداش ها و پاداش های مالی زمانی اعطا می شود که مشتریان دستاوردها را کامل کنند. این به تقویت یک رابطه قوی بانک و مشتری کمک می کند. این به تقویت یک رابطه قوی بانک و مشتری کمک می کند. این باعث می شود مشتریان احساس کنند که بانک آنها از سلامت آنها مراقبت می کند.

 

بانکداری شعب کارآمد

سیستم شعب هوشمند در بانک ها در معرض تهدید بانکداری همراه است. در حالی که بانک ها مشتاق حفظ رویکرد بانکداری سنتی و اطمینان از ارزش افزوده آن هستند، موسسات مالی باید از فناوری برای برآورده کردن تقاضاها استفاده کنند.

بانک ها از اینترنت اشیا و سایر برنامه های بانکی برای حل تعارض با بانکداری موبایلی (به کمک اینترنت اشیاء در بانکداری) که در بانکداری شعب سنتی دیده می شود، استفاده می کنند. به عنوان مثال، از حسگرهای بیومتریک می توان برای جمع آوری داده های کاربر هنگام ورود به بانک و انتقال اطلاعات به سیستم اولیه استفاده کرد. استفاده از شعب هوشمند به مدیران بانک این امکان را می دهد که هم تعداد پرسنل و هم هزینه های نگهداری را کاهش دهند و در عین حال زمان انتظار مشتری را نیز کاهش دهند. مدیران یک سیستم ارتباطی متصل بین شعب هوشمند مختلف در مکان های مختلف ایجاد می کنند. بانک BMO هریس شعبه هوشمند (شعب هوشمند) را که در آن هیچ کارمند واقعی وجود ندارد، آزمایش کرد. در این مورد، کاربر اغلب توسط یک سیستم یا ربات‌های چت مبتنی بر فناوری هدایت می‌شود. سوالات تصادفی وجود دارد، بنابراین ربات‌های گفتگو می‌توانند از ابزار کنفرانس ویدیویی برای تماس با یک مشاور واقعی انسانی استفاده کنند.

 

بهبود تجربه کارت اعتباری 

اینترنت اشیا همچنین امکان توسعه کارت اعتباری تعاملی را فراهم کرد. به جای داشتن یک تکه کارت پلاستیکی، یک مشتری بانک با یک صفحه نمایش دیجیتال تعامل می کند و با آن درگیر می شود که به آنها امکان می دهد سوالات را در زمان واقعی از بانک بپرسند و از جمله موارد دیگر، تنظیمات محدودیت کارت اعتباری ( کارت اعتباری تعاملی ) خود را درست در یک سایت خرید تغییر دهند.

 

نتیجه

افزایش استفاده از دستگاه ها توسط مشتریان بانک منجر به افزایش استفاده از داده های اینترنت اشیا شده است. اکنون بانک‌ها از داده‌های اینترنت اشیا برای بهبود تعاملات مشتریان خود و ارائه خدمات و محصولات شخصی‌سازی شده استفاده می‌کنند. امروزه بانک ها باید داده های به دست آمده از اینترنت اشیا را به اطلاعات مفیدی تبدیل کنند که به آنها در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند. بانک ها می توانند از طریق داده های به دست آمده سهم بازار خود را افزایش دهند و در عین حال خدمات بهتری را برای مشتریان ارائه دهند. ممکن است شرکت‌ها برای دستیابی به توسعه اپلیکیشن اینترنت اشیاء مقرون به صرفه، یک توسعه‌دهنده اینترنت اشیا را استخدام کنند.

محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر