بلاکچین در کشاورزی – بهبود تکنیک های کشاورزی

بلاکچین در کشاورزی

بلاکچین در کشاورزی بهبود تکنیک های کشاورزی

تضمین کارایی، اعتماد و شفافیت از مزارع تا سوپرمارکت

اگرچه فناوری بلاکچین به دلیل نقش آن در بخش مالی مورد توجه قرار گرفت، اما کاربردهای گسترده ای فراتر از ارزهای دیجیتال دارد. این فناوری قرار است بسیاری از صنایع از جمله سلامت، حقوق، املاک و مستغلات، بانکداری و غیره را به شدت متحول کند.

با این حال، یکی از صنایع کمتر مورد بررسی که بلاکچین پتانسیل آن را دارد که کاملاً انقلابی کند، کشاورزی است. مهمتر از آن، تعداد فزاینده ای از مسائل است که ما نیاز فوری به حل آنها داریم. فناوری بلاکچین می تواند از طرق مختلف به بخش کشاورزی کمک کند.

در این فصل در مورد موضوعات زیر صحبت خواهیم کرد:

استفاده از موارد بلاکچین در کشاورزی

مزایای بلاکچین در کشاورزی

بیایید با صحبت در مورد موارد استفاده از بلاکچین در کشاورزی شروع کنیم.

موارد استفاده از بلاکچین در کشاورزی:

در این مقاله چهار مورد استفاده از بلاکچین در کشاورزی را مورد بحث قرار می دهیم:

1 . تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی

2 . زنجیره تامین مواد غذایی

3 . کنترل بحران آب و هوا

4 . مدیریت مالی کشاورزی هوشمند

بیایید با درک جزئیات اولین مورد استفاده شروع کنیم.

1: تولید محصول و غذا

بخش کشاورزی در حالی که سودآوری را در شرایط نامطلوب محیطی بهبود می بخشد، چالش های زیادی برای غلبه بر آن دارد، مانند:

1 . تامین نیازهای جمعیت فزاینده با رشد مواد غذایی بیشتر با حداقل منابع

2 . کاهش تاثیرات محیطی

3 . به حداکثر رساندن رضایت مشتری

4 . ایجاد شفافیت در سراسر زنجیره تامین

5 . تضمین درآمد عادلانه برای کشاورزان

6 . مدیریت نوسانات آب و هوا

بلاکچین، همراه با اینترنت اشیاء، در حال بازسازی صنعت تولید مواد غذایی است. قرار است با استفاده از یک رویکرد ساده شده برای بهینه سازی منابع کشاورزی مانند:

1 . اب

2 . کارکنان

3 . نهاده ها

اجازه دهید بررسی کنیم که چگونه بلاکچین همراه با اینترنت اشیاء می تواند کشاورزان و سایر سهامداران را در تصمیم گیری بهینه تسهیل کند.

block-chain

block-chain-in-agriculture

blockchain

بلاک-چین

در اینجا یک فرآیند دقیق از اینکه چگونه بلاکچین می تواند روش تولید محصولات کشاورزی یا مواد غذایی را تغییر دهد، آورده شده است:

بلاکچین می تواند روش تولید محصولات کشاورزی یا مواد غذایی را با انجام چهار مرحله تغییر دهد:

مرحله 1: دستگاه های IoT داده تولید می کنند

مرحله 2: پاکسازی و غنی سازی داده های جمع آوری شده

مرحله 3: با الگوریتم های یادگیری ماشین، داده ها را روشن تر کنید

مرحله 4: داده ها در بلاکچین ذخیره می شوند

مرحله 1: دستگاه های IoT داده تولید می کنند

انتظار می رود جمعیت سراسر جهان تا سال 2050 به 9.6 میلیارد نفر برسد. بنابراین، برای تغذیه جمعیت فزاینده، صنعت کشاورزی از دستگاه ها و حسگرهای IoT استفاده می کند.

در کشاورزی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء:

1 . سیستمی برای نظارت بر مزرعه با استفاده از حسگرها (دما، pH، رطوبت خاک، رطوبت، نور) ساخته شده است.

2 . حسگرها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء داده‌هایی را تولید می‌کنند که می‌تواند به کشاورزان در تصمیم‌گیری آگاهانه مرتبط با رشد محصولات کمک کند.

3 . اطلاعات جمع‌آوری‌شده از دستگاه‌های اینترنت اشیاء باید قبل از ذخیره‌سازی در بانک های اطلاعاتی ساختاربندی شوند.

مرحله 2: پاکسازی و غنی سازی داده های جمع آوری شده

قبل از ذخیره اطلاعات جمع آوری شده در بلاکچین، باید ساختار یافته و قابل درک باشد.

غنی‌سازی داده‌ها برای افزودن ارزش بیشتر به اطلاعات گرفته شده برای بهبود کیفیت آن انجام می‌شود. دو مرحله زیر تضمین می‌کند که داده‌ها قبل از ذخیره در بستر ذخیره‌سازی توزیع شده تمیز می‌شوند:

افزودن اطلاعات متا Meta information

برای ساختار موثر داده ها، اطلاعات مربوط به موارد زیر باید اضافه شود:

1 . تابع زمانی timestamp

2 . آمار انگاری demography

3 . نوع type

آماده سازی داده ها برای انطباق  Making data ready for compliance

صرفه جویی در داده ها در بلاکچین، اجرای انطباق را یکپارچه تر می کند.

تحقق انطباق تضمین می‌کند که اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط با داده‌های جمع‌آوری‌شده از دستگاه‌های IoT محافظت می‌شوند و از اقدامات امنیتی پیروی می‌کنند.

هنگامی که داده ها غنی شدند، آماده یادگیری ماشین می شوند.

مرحله 3: با الگوریتم های یادگیری ماشین، داده ها را روشن تر کنید

یادگیری ماشین برای داده های تولید شده از حسگرها برای ارائه بینش های مفید اعمال می شود. مدل‌های پیش‌بینی‌کننده می‌توانند چندین مورد استفاده با ارزش بالا را هدایت کنند، از جمله:

1 . توصیه های کیفیت محصول

2 . شناسایی محصول

3 . پیش بینی عملکرد محصول

4 . GrowScore (عامل رشد محصول)

5 . پیش بینی تقاضای محصول

کشاورزان و سایر ذینفعان قادر خواهند بود سیستم آبیاری را هر از چند گاهی با اطلاعاتی که از طریق الگوریتم‌های یادگیری ماشین جمع‌آوری می‌کنند، بهبود بخشند.

و کشاورزی

مرحله 4: داده ها در بلاکچین ذخیره می شوند

داده های روشنگری باید در بلاکچین ذخیره شود تا فعالان بازار کشاورزی مانند پرورش دهندگان، نوآوران، تولیدکنندگان، ارائه دهندگان خدمات و خرده فروشان بتوانند به طور شفاف به آن دسترسی داشته باشند.

داده‌های با ارزش جمع‌آوری‌شده با استفاده از یادگیری ماشینی در IPFS (Interplanetary File System)، یک پلتفرم ذخیره‌سازی توزیع‌شده با آدرس‌های هش‌شده و ذخیره‌شده در بلاکچین ذخیره می‌شوند.

روش موجود برای ذخیره سازی اطلاعات ضروری در سرور متمرکز خطر یک نقطه شکست را دارد. با این حال، با بلاکچین، داده ها در هر گره در شبکه توزیع می شود. از این رو، از یک موقعیت مرکزی برای کنترل سیستم جلوگیری می کند.

اطلاعات جمع‌آوری‌شده در بلاکچین، قراردادهای هوشمند را برای پردازش قوانین تعریف‌شده در آن‌ها راه‌اندازی می‌کند. قراردادهای هوشمند تبادل داده های ذخیره شده در بلاکچین را با ذینفعان خاص در سیستم تسهیل می کند. از آنجایی که اطلاعات برای هر شرکت کننده در بازار کشاورزی قابل مشاهده خواهد بود، کارآیی در تولید محصول یا مواد غذایی بدون مشکل خواهد بود.

پس از درک اینکه چگونه بلاکچین می تواند تولید محصولات و مواد غذایی را بهبود بخشد، بیایید در مورد اینکه چگونه می تواند بر زنجیره تامین مواد غذایی تاثیر بگذارد بحث کنیم.

مقالات شرکت پرتوتاپ رایان

استفاده از مورد 2: زنجیره تامین مواد غذایی

ردیابی زنجیره تامین غذا برای کشف منبع غذا حیاتی است. این تضمین می کند که خوراکی های عرضه شده برای خوردن ایمن هستند.

اما وقتی صحبت از نحوه مدیریت زنجیره تامین مواد غذایی در حال حاضر می شود، تایید منشأ آن برای تولیدکنندگان و خرده فروشان مواد غذایی چالش برانگیز می شود.

با ظهور بلاکچین، ایجاد اعتماد و شفافیت در اکوسیستم زنجیره تامین مواد غذایی امکان پذیر شده است و ایمنی مواد غذایی را برای همه تضمین می کند. اما چگونه این اتفاق رقم می خورد؟

 

چگونه زنجیره تامین غذایی بلاکچین می تواند تقلب های غذایی را کاهش دهد؟

زنجیره تامین مواد غذایی بلاکچین می تواند تقلب های غذایی را با کمک مراحل زیر کاهش دهد:

مرحله 1:  داده های مورد نیاز توسط کشاورزان یا سنسورهای IoT  تولید می شوند

مرحله 2: توزیع محصولات به شرکت های فرآوری مواد غذایی

مرحله 3: تامین مواد غذایی فرآوری شده به عمده فروشان و خرده فروشان

مرحله 4: مصرف کنندگان می توانند زنجیره تامین را دنبال کنند

مرحله 1:  داده های مورد نیاز توسط کشاورزان یا سنسورهای IoT  تولید می شوند

همانطور که در مورد استفاده بالا مورد بحث قرار گرفت، کشاورزی هوشمند به حسگرها اجازه می دهد تا اطلاعات مهم مربوط به محصولات کاشته شده در مزارع را تولید کنند.

فرض کنید کشاورز از روش های فناوری محور استفاده نمی کند. در این صورت، آنها می توانند اطلاعات ضروری را با استفاده از برنامه تلفن همراه خود ذخیره کنند، مانند:

1 . کیفیت محصول

2 . نوع و رقم بذر

3 . شرایط آب و هوایی که تحت آن محصولات کاشته شده است.

داده هایی که با استفاده از حسگرهای اینترنت اشیاء یا به صورت دستی توسط کشاورزان گرفته می شود، در بستر ذخیره سازی توزیع شده، یعنی IPFS با آدرس های ذخیره شده در زنجیره بلوکی، ذخیره می شوند.

مرحله 2: توزیع محصولات به شرکت های فرآوری مواد غذایی

پس از رشد محصولات، شرکت های فرآوری مواد غذایی شروع به مناقصه در سکوی مناقصه می کنند.

محصولات را می توان از طریق وسایل نقلیه مجهز به اینترنت اشیاء به پالایشگاه ها منتقل کرد و شرایط دمایی را که تحت آن نگهداری و تحویل می شود، ثبت کرد. پس از تایید پیشنهاد از طریق قراردادهای هوشمند، محصولات تحت پردازش قرار می‌گیرند و شرکت‌ها اطلاعات جمع‌آوری شده در هر مرحله از فرآیند را در زنجیره بلوکی ذخیره می‌کنند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده از پالایشگاه‌ها می‌تواند به عمده‌فروشان یا خرده‌فروشان کمک کند تا تأیید کنند که آیا غذای تحویلی از کیفیت خوبی برخوردار است یا خیر.

ذخیره داده ها در بلاکچین همچنین می تواند اطمینان حاصل کند که آیا انطباق در هر مرحله از زنجیره تامین مواد غذایی رعایت شده است یا خیر.

مرحله 3: تامین مواد غذایی فرآوری شده به عمده فروشان و خرده فروشان

پس از پردازش اقلام غذایی یا محصولات، عمده فروشان و خرده فروشان می توانند برای محصولات مورد نظر خود از طریق پلت فرم مناقصه پیشنهاد دهند. مانند حمل و نقل محصولات به پالایشگاه ها، اقلام غذایی نیز در وسایل نقلیه مجهز به اینترنت اشیاء بین عمده فروشان و خرده فروشان توزیع می شود. زنجیره تامین بلاکچین با کمک به شرکت‌های مواد غذایی در انجام سریع و یکپارچه فراخوان یا بررسی مواد غذایی، قابلیت ردیابی را ارائه می‌دهد.

مرحله 4: مصرف کنندگان می توانند زنجیره تامین را دنبال کنند

از آنجایی که جزئیات به صورت دیجیتالی با اقلام غذایی در بلاکچین مرتبط می شوند، مصرف کنندگان می توانند همه چیز را با ردیابی زنجیره تامین کشف کنند، مانند:

1 . جزئیات مزرعه منشاء

2 . جزئیات حمل و نقل

3 . شماره های دسته

4 . فرآوری مواد غذایی

5 . داده های کارخانه

6 . جزئیات انقضا

7 . دمای ذخیره سازی

زنجیره تامین مواد غذایی مبتنی بر بلاکچین می تواند به ذینفعان مختلف کمک کند تا در هر مرحله به اطلاعات مربوط به کیفیت غذا دسترسی پیدا کنند. از آنجایی که بلاکچین شفافیت را در اکوسیستم زنجیره تامین غذا به ارمغان می آورد، تشخیص اینکه چه زمانی و چگونه مواد غذایی آلوده شده اند آسان تر خواهد بود.

بیایید به معماری یک پلتفرم مناقصه بی‌درنگ که بر روی بلاکچین ساخته شده است، نگاهی بیندازیم که همه سهامداران را قادر می‌سازد برای محصولات و اقلام غذایی فرآوری‌شده مناقصه بدهند.

بلاکچین

معماری شامل سیستم های مورد نیاز برای:

1 . تنظیم پارامترهای مناقصه

2 . ایجاد کمپین

3 . ارائه تبلیغات

4 . سامانه پیشنهادات

5 . تجزیه و تحلیل موفقیت کمپین

6 . ذخیره سازی نتایج

برنامه مدیریت کمپین در Google App Engine میزبانی می شود. دارای ویژگی هایی مانند داشبورد و گزارش است. اطلاعات کمپین آپلود شده توسط کاربران مختلف سیستم در دفتر کل بلاکچین ذخیره می شود.

هنگامی که هر یک از ذینفعان با استفاده از رایانه شخصی یا دستگاه های دیگر به محتوای موجود در وب دسترسی پیدا می کنند، یک درخواست قرار دادن آگهی از طریق دابل کلیک یا Ad Exchange آغاز می شود. متعادل کننده بار درخواست پیشنهاد را دریافت می کند و آن را به Bid Server ارسال می کند، جایی که جداول با هم تطبیق داده می شوند تا بررسی کنند چه پیشنهادی باید برگردانده شود.

تبلیغات را می توان مستقیماً از زنجیره بلوکی دریافت و ذخیره کرد. سرورهای پیکسل که در بالای موتور محاسباتی Google اجرا می‌شوند، درخواست‌های تبلیغات را انجام می‌دهند. مدل سازی و تجزیه و تحلیل بر روی تبلیغات و نتایج کمپین از طریق طیف گسترده ای از روش ها اجرا می شود.

BigQuery برای پرس و جو و بارگذاری داده ها برای بررسی اثربخشی کمپین استفاده می شود. از سوی دیگر، پیش‌بینی API برای پیاده‌سازی الگوریتم‌های یادگیری ماشین در تاریخچه نتایج مناقصه برای بهبود کمپین‌ها استفاده می‌شود.

کشاورزان علاوه بر مواجهه با چالش هایی در تولید مواد غذایی و مدیریت زنجیره تامین مواد غذایی، باید با غیرقابل پیش بینی بودن شرایط آب و هوایی نیز دست و پنجه نرم کنند. بنابراین، بیایید بررسی کنیم که چگونه بلاکچین می تواند به مدیریت بحران آب و هوایی کمک کند.

مورد استفاده شماره 3: مدیریت بحران آب و هوا

کشاورزان معمولاً هنگام کشت انواع مختلف محصولات با شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی مواجه می شوند. بنابراین، پیش بینی و نظارت بر شرایط آب و هوایی برای بقای محصول ضروری است. بسیاری از محصولات کشت شده در ایران نمی توانند سیل را به دلیل باران های بیش از حد بهاری تحمل کنند. سطح غلظت اکسیژن به صفر می رسد و گیاهان را برای انجام عملکردهای حفظ حیات مانند جذب آب، رشد ریشه و تنفس دشوار می کند.

علاوه بر این، عدم شفافیت در اکوسیستم های زنجیره غذایی فعلی می تواند منجر به قیمت گذاری نامشخص و بالا شود. مصرف کنندگان نمی دانند چه زمانی محصولات زراعی دچار شرایط آب و هوایی وحشتناک شدند و چه چیزی منجر به افزایش هزینه ها شد. با توجه به توانایی بلاکچین در ارائه قابلیت ردیابی و شفافیت، کشاورزان و سایر ذینفعان قادر خواهند بود به درک روشنی از تفاوت قیمت ها در بازار توزیع مواد غذایی دست یابند.

از آنجایی که طرف های مجاز می توانند شرایط آب و هوایی را از دفتر کل بلاکچین ردیابی کنند، کشاورزان می توانند به سرعت مطالبات بیمه محصولات را از طریق قراردادهای هوشمند دریافت کنند.

فرآیند کنترل آب و هوا گام به گام با بلاکچین برای زمین های کشاورزی

بلاکچین می تواند به کشاورزان در کنترل بحران آب و هوا با کمک سه مرحله کمک کند:

مرحله 1: ایستگاه های هواشناسی کشاورزی اطلاعات ضروری را به بلاکچین ارسال می کنند

مرحله 2: کشاورزان می توانند اقدامات پیشگیرانه انجام دهند

مرحله 3: درخواست سریع برای بیمه محصول

مرحله 1: ایستگاه های هواشناسی کشاورزی اطلاعات ضروری را به بلاکچین ارسال می کنند

کشاورزی هوشمند و کشاورزی دقیق کشاورزان را قادر می سازد تا رفتار محصول را با استقرار حسگرها و مزارع نقشه برداری درک کنند. قرار دادن ایستگاه های هواشناسی هوشمند کشاورزی در داخل مزارع می تواند به تولید اطلاعات حیاتی از جمله:

1 . دمای خاک در عمق های مختلف

2 . دمای هوا

3 . رطوبت برگ

4 . بارش باران

5 . سرعت باد

6 . دمای نقطه شبنم

7 . رطوبت نسبی

8 . تابش خورشیدی

9 . جهت باد

10 . فشار جو

تمام پارامترهای فوق در بلاکچین اندازه گیری، ثبت و ذخیره می شوند تا کشاورزان و سایر نهادهای مجاز به طور شفاف به آن دسترسی داشته باشند.

شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان پیشرو در زمینه هوشمند سازی کشاورزی و هوش مصنوعی می باشد و در این امر اقدام به رونمایی محصول دانش بنیان خود نموده است  با نام سامانه هواشناسی(کشاورزی) هوشمند رهبان  (کشاورزی آنلاین). برای بازدید و کسب اطلاعات بیشتر راجب به محصول ایستگاه هواشناسی  و دریافت راهنمایی و مشاوره روی یکی از لینک های بالا کلیک کنید .

با کمک گرفتن از ما مزارع خود را هوشمند کنید و با پیشرفت تکنولوژی همراه باشید .

Smart meteorological station
Smart meteorological station
ایستگاه هواشناسی هوشمند

مرحله 2: کشاورزان می توانند اقدامات پیشگیرانه انجام دهند

با تجزیه و تحلیل داده های تولید شده توسط ایستگاه هواشناسی، کشاورزان می توانند تصمیمات آگاهانه ای در رابطه با کشاورزی بگیرند. به عنوان مثال، اگر آنها متوجه شوند که ممکن است در دو روز آینده باران شدیدی ببارد، به آنها کمک می کند اقدامات لازم را از قبل انجام دهند.

مرحله 3: درخواست سریع برای بیمه محصول

در صورت بروز خسارت در طول یک بحران آب و هوایی، کشاورزان می توانند به سرعت از طریق بلاکچین، مبلغ خسارت بیمه محصول را درخواست کنند. رفتار شفاف و تغییرناپذیر بلاکچین شرکت های بیمه و سایر طرف های مجاز را قادر می سازد تا به راحتی به داده های گرفته شده توسط ایستگاه هواشناسی هوشمند دسترسی داشته باشند.

آنها می توانند مستقیماً از زنجیره بلوکی پرس و جو کنند تا اطلاعات مورد نیاز را با کمک قراردادهای هوشمند دریافت کنند. پس از تایید درخواست بیمه، کشاورزان به طور خودکار مبلغ درخواستی را در کیف پول خود دریافت می کنند. بنابراین، یک راه حل فعال با بلاکچین می تواند به کشاورزان کمک کند تا به طور یکپارچه و سریع غرامت دریافت کنند. برای به دست آوردن حداکثر سود از راه حل های بلاکچین، کشاورزان باید بتوانند امور مالی خود را به درستی مدیریت کنند. متأسفانه، احتمالاً یکی از زمینه هایی است که آنها در آن بیشترین مشکل را دارند. بیایید بحث کنیم که چگونه بلاکچین می تواند به آنها در مدیریت امور مالی کشاورزی کمک کند.

استفاده از مورد 4: مدیریت مالی کشاورزی

عدم شفافیت، سوابق اعتباری، و مشکلات در اجرای قراردادها از جمله مشکلات بی شماری است که با مشارکت مالی رسمی و مالکان خرد مواجه است. ناتوانی در دسترسی به خدمات مالی می تواند تأثیر نامطلوبی بر عملکرد زنجیره ارزش کشاورزی داشته باشد که ممکن است منجر به موارد زیر شود:

1 . تولیدکنندگان بازدهی خود را به حداکثر نمی‌رسانند

2 . خریدارانی که برای اطمینان از عرضه کارآمد کالا با مشکل مواجه هستند.

این امر منجر به مشکل خریداران در پرداخت پول به کشاورزان هنگام تحویل می شود و مالکان کوچک فقیر را مجبور می کند محصولات را با نرخ های پایین تر بفروشند.

خدمات مالی به خرده مالکان امکان می دهد:

1 . در کشاورزی سرمایه گذاری کنید

2 . محدودیت های نقدینگی را مرتفع نمایند

بلاکچین از طریق شفافیت و دسترسی به کنترل مشترک، عدالت را در فرآیند تامین مالی کشاورزی به ارمغان می آورد. بلاکچین می تواند با کمک دو مرحله ساده به مدیریت مالی کشاورزی کمک کند:

مرحله 1: ذینفعان اطلاعات را در هر مرحله از تولید غذا به اشتراک می گذارند

مرحله 2: حسابرسان می توانند به طور مؤثر حسابرسی را انجام دهند

توکنایز کردن دارایی ها و تبدیل اموال به اجزای ریز تر قابل سرمایه گذاری و وثیقه گذاری کمک بسیار موثری به رشد سرمایه گذاری در کشاورزی خواهد کرد. همچنین زمینه سرمایه گذاری جمعی با قابلیت انتقال بدهی ها و تشکیل شبکه وام های زنجیره ای است.

مرحله 1: ذینفعان اطلاعات را در هر مرحله از تولید غذا به اشتراک می گذارند

هر بار که یک تراکنش اتفاق می افتد، در بلاکچین ذخیره می شود و همه طرف های درگیر را قادر می سازد تا به هر تراکنش به صورت شفاف دسترسی داشته باشند. به اشتراک گذاری اطلاعات ضروری در هر مرحله از تولید مواد غذایی، عدالت بیشتری را برای کل سیستم به ارمغان می آورد.

مرحله 2: حسابداران  می توانند به طور مؤثر عملیات مالی را انجام دهند

بلاکچین همچنین می تواند به عنوان یک منبع تأیید برای تراکنش های ثبت شده عمل کند، زیرا می تواند اطلاعات را به طور دائم و ایمن ذخیره کند.

به جای درخواست از کشاورزان یا خرده فروشان برای ارسال گزارش های مالی برای اهداف حسابرسی، حسابرسان معاملات را مستقیماً از طریق دفتر کل بلاکچین تأیید می کنند. فرآیند حسابرسی خودکار می تواند محیط حسابرسی را مقرون به صرفه کند. موسسات حسابرسی به جای انجام ارزیابی در پایان سال، در موقعیتی خواهند بود که در طول دوره حسابرسی را انجام دهند. بلاکچین جایگزینی حسابرسی تصادفی توسط حسابرسان را ممکن می کند و دسترسی به هر تراکنش را مفیدتر می کند.

حالا بیایید در مورد مزایای پیاده سازی بلاکچین در کشاورزی صحبت کنیم.

farming application min

مزایای پیاده سازی بلاکچین در کشاورزی

چهار مزیت اجرای فناوری بلاکچین در کشاورزی عبارتند از:

  1. بهبود کنترل کیفیت و ایمنی مواد غذایی
  2. افزایش قابلیت ردیابی در زنجیره تامین
  3. افزایش بهره وری برای کشاورزان
  4. پرداخت عادلانه تر برای کشاورزان
  1. بهبود کنترل کیفیت و ایمنی مواد غذایی
  2. بلاکچین می تواند به ما کمک کند:

1 . باعث افزایش شفافیت در زنجیره تامین شود

2 . حذف فرآیندهای ناکارآمد

3 . اطمینان از شرایط کنترل کیفیت بهینه

به عنوان مثال، شکست محصول یکی از مشکلات رایج کشاورزان در سراسر جهان است. معمولاً به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی مانند بارندگی نامناسب و آب و هوای نامنظم اتفاق می افتد. برای حل این مشکل، شرکت‌هایی مانند IBM در حال حاضر میلیون‌ها دلار در کشاورزی دقیق سرمایه‌گذاری کرده‌اند و دستگاه‌های IoT را ایجاد می‌کنند که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا عواملی را که می‌توانند بر محصولاتشان تأثیر می‌گذارند، نظارت کنند، مانند:

1 . کیفیت خاک

2 . آفات

3 . آبیاری

با اتصال این دستگاه‌ها به دفتر کل بلاکچین، نتایج را می‌توان به‌طور مداوم به‌روزرسانی کرد و تنها با نگاه کردن به برنامه‌ای در گوشی موبایل ، نتایج را در زمان واقعی مشاهده کرد. این به کشاورزان این امکان را می دهد که اطمینان حاصل کنند که همه عوامل همانطور که باید باشند. اگر چیزی اشتباه باشد، بلافاصله به آنها اطلاع داده می شود تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، تنظیمات را انجام دهند. همچنین در صورت بروز مشکلاتی مانند طغیان ایمنی مواد غذایی، این قابلیت را می دهد که تقریباً بلافاصله منشاء آن را پیدا کنید. این می تواند بیش از صرف زمان و پول در فرآیند زنجیره تامین صرفه جویی کند – حتی می تواند زندگی را نجات دهد.

  1. افزایش قابلیت ردیابی در زنجیره تامین

انتظارات مصرف کنندگان از استانداردهای غذایی هر روز در حال افزایش است. مهم‌تر از همه، مصرف‌کنندگان بیشتری می‌خواهند بدانند غذایشان از کجا می‌آید. استفاده از فناوری بلاکچین این مشکل را حل می‌کند و به مصرف‌کنندگان اطلاع می‌دهد که دقیقاً از کجا غذایشان منشا گرفته است، چه کسی آن را کاشته است و چقدر تازه است. این فقط به کارگران نیاز دارد که محصول را در هر مرحله از فرآیند اسکن کنند تا پایگاه داده با اطلاعات به روز شود. فقط تصور کنید که چیزی از فروشگاه بخرید و بتوانید با اسکن بارکد با برنامه گوشی هوشمند خود کاملاً همه چیز را در مورد محصول بدانید!

افزایش قابلیت ردیابی زنجیره تامین تاثیر قابل توجهی بر موارد زیر خواهد داشت:

1 . کاهش تقلب در مواد غذایی

2 . برچسب زدن نادرست

3 . حذف واسطه ها از فرآیند عرضه

4 . حصول اطمینان از دریافت دستمزد منصفانه به تولیدکنندگان برای تلاش هایشان

5 . مصرف کنندگان را قادر می سازد بدانند برای چه چیزی پول می پردازند.

6 . افزایش قابلیت ردیابی نیز به کشاورزان کمک خواهد کرد

7 . وضعیت محصولات خود را ثبت و به روز کنند

8 . آنها را از طریق فرآیند کاشت، برداشت، ذخیره سازی و تحویل پیگیری کنید

آنها می توانند از یک برنامه در تلفن هوشمند خود استفاده کنند تا وضعیت دقیق محصولات خود را همیشه ببینند و در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهند. در استرالیا، برخی از کشاورزان در حال حاضر از بلاکچین برای ردیابی تولید خود و کاهش ضایعات استفاده می کنند.

  1. افزایش کارایی برای کشاورزان

اکثر کشاورزان در حال حاضر از ترکیبی از چندین برنامه توسعه یافته توسط شرکت توسعه نرم افزار، صفحات گسترده و یادداشت ها برای ثبت داده های خود و مدیریت فرآیندهای خود استفاده می کنند. با این حال، ارسال این داده ها به سایر ارائه دهندگان خدمات کار آسانی نیست و به کار زیادی نیاز دارد. فناوری بلاکچین به کشاورزان این امکان را می دهد که تمام داده های خود را در یک مکان ذخیره کنند تا به راحتی توسط افرادی که به آن نیاز دارند دسترسی داشته باشند، کل فرآیند را ساده می کند و در زمان و انرژی ارزشمند صرفه جویی می کند.

به عنوان مثال، آنها می توانند مواردی مانند موارد زیر را پیگیری کنند:

1 . اهداف تجاری آنها و نحوه برنامه ریزی آنها برای رسیدن به این اهداف

2 . تعداد دام ها، مسائل بهداشتی با دام ها، آنچه می خورند و هر چند وقت یکبار باید به آنها تغذیه شود

3 . چه تعداد واریته‌های مختلف زراعی وجود دارد، چه زمانی کاشته شده‌اند و چگونه عمل می‌کنند

4 . برنامه کارمندان آنها، اینکه هر کارمند چقدر باید حقوق بگیرد و هر کارمند چند ساعت کار کرده است

5 . مدیریت دقیق درآمد و هزینه

ردیابی همه چیز در یک برنامه واحد به جای داشتن روش های مختلف، روند را روشن می کند و احتمال از دست رفتن اطلاعات ارزشمند را کاهش می دهد.

  1. پرداخت عادلانه تر برای کشاورزان

در حال حاضر مشکلات متعددی وجود دارد که پرداخت دستمزد کشاورزان را برای محصول خود دشوار می کند، از جمله:

1 . معمولاً هفته‌ها طول می‌کشد تا کشاورزان مبلغ کامل کالای خود را دریافت کنند.

2 . مکانیسم‌های پرداخت سنتی اغلب بخش قابل توجهی از درآمد کشاورزان را به خود اختصاص می‌دهند.

ماشین-آلات-کشاورزی-مدرن

قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین به‌محض انجام یک شرط مشخص و مشخص شده قبلی و بدون دریافت هزینه‌های تراکنش بیش از حد، به‌طور خودکار پرداخت‌ها را آغاز می‌کنند. این بدان معناست که کشاورزان در تئوری می توانند به محض تحویل کالاهای خود، مبلغی را دریافت کنند، بدون اینکه در این فرآیند بخش قابل توجهی از درآمد از آنها گرفته شود.

بسیاری از کشاورزان نیز زمانی که سعی می کنند محصولات خود را در بازار با قیمت منصفانه به فروش برسانند با مشکل مواجه می شوند. واسطه ها در حالی که در مقایسه با کمترین مقدار کار انجام می دهند، از بیشتر سود بهره مند می شوند. قراردادهای هوشمند نیاز به واسطه ها را از بین می برد، زیرا به کشاورزان اجازه می دهد مستقیماً با خرده فروشان ارتباط برقرار کنند. بنابراین، آنها می توانند قیمت منصفانه تری برای کالاهای خود دریافت کنند. همچنین در زمان ارائه محصولات خود به بازار خودتنظیم گری نمایند.

این امر باعث رقابت بین خودکار و تعاملی بین تولید کنندگان / عرضه کنندگان خواهد شد و این رقابت در نهایت منجر به تولید ب قیمت و کیفیت مطلوب تر خواهد شد.

آینده بلاکچین در کشاورزی

بلاکچین یک فناوری در حال رشد است. با وجود اینکه انقلاب بسیاری از صنایع را آغاز کرده است، هنوز راه زیادی در پیش است.

با این حال، به طور فزاینده ای آشکار می شود که فرصت هایی (فرصت ها و چالش ها در کشاورزی هوشمند) برای فناوری بلاکچین در صنعت کشاورزی وجود دارد. صنعت کشاورزی جهانی اکنون بیش از 2.4 تریلیون دلار ارزش دارد و بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان درگیر آن هستند. اکنون بیش از هر زمان دیگری فرصتی برای نوآوری وجود دارد.

برای درک بهتر پیاده سازی بلاکچین در صنعت کشاورزی، با تیم ما از کارشناسان بلاکچین تماس بگیرید.


محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر