حمید بهنگار مدیر عامل پرتوتاپ رایان

حمید بهنگار مدیر عامل پرتوتاپ رایان

حمید بهنگار مدیر عامل شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان و مولف کتاب ” کشاورزی هوشمند نسل 5.0″

کشاورزی آینده

حمید بهنگار مدیر عامل پرتوتاپ رایان: تولیدکنندگان مواد غذایی جهان که توسط تحلیلگران مک کینزی به عنوان کمترین صنعت دیجیتالی شده در جهان توصیف می شود (وضعیت مشترک آخر با شکار)، تنها می توانند توافق کنند که کشاورزی برای بهره مندی از پیشرفت های فناوری که صنایع دیگر را متحول کرده است، تلاش کرده است. اسنپ- حمل و نقل را متحول کرده است، فیلیمو و آپارات فیلم‌ها، جاباما کسب و کار هتل‌داری، زرین پال و شرکت های نظام پرداخت آنلاین که پول نقد ندارند، اکنون بر بانکداری مسلط هستند و ما برنامه‌هایی را از شرکت‌هایی خریداری می‌کنیم که آنها را تولید نمی‌کنند. با این حال، به نظر می رسد کشاورزی در طول 10000 سال از زمانی که اولین حیوانات اهلی شدند، تغییر چندانی نکرده است و بسیاری بر این باورند که کشاورزی آینده در دهه های آینده تغییر چندانی نخواهد کرد.

با این حال، من، حمید بهنگار مدیر عامل پرتوتاپ رایان ادعا می‌کنم که این دیدگاه کوته نظرانه است که فکر کنیم اوضاع بر همین منوال می ماند و شرایط نمی‌تواند میزان تحولاتی را که قبلاً در کشاورزی رخ داده است، تغییر دهد.

شان موفیت، مدیر عامل Futureproofin ، 30 فناوری جدید را فهرست کرد که هر دو در حال حاضر بیشترین سرمایه‌گذاری دلاری را داشته‌اند و صنایع باید برای دهه آینده خود را تاب آور کنند. در کتاب کشاورزی هوشمند نسل پنجم ضمن معرفی 10 فناوری دیجیتال در اینجا به فهرست آن نگاهی فهرست می‌اندازیم به تاثرات زیست محیطی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این تغییرات نیز پرداخته ام که به نظر من مرتبط‌ترین با امنیت غذا و کشاورزی است.

  1. رباتیک: کسانی که کشاورزی را با زندگی روستایی بوکولیکی مرتبط می‌دانند ممکن است متوجه نباشند که نسل جدید کشاورزان تمایلی به چیدن میوه، دوشیدن حیوانات یا انجام بسیاری از کارهای رایج کمرشکن مرتبط با کشاورزی ندارند. روبات‌ها در حال حاضر گاو را می‌دوشند، توت‌فرنگی می‌چینند و لاشه‌ها را در کارخانه‌های فرآوری می کنند. رباتیک در کشاورزی نماینده یک بازار جهانی بیش از 10 میلیارد دلاری است و پیش بینی می شود در پنج سال آینده دو برابر شود.
  2. اینترنت اشیا و به کار گیری حسگرها: توانایی ردیابی تولیدات و حیوانات زنده، تشخیص وضعیت بهداشتی و ارزیابی محیط داخل مزرعه یا جذب رطوبت از خاک در زمان واقعی. رفاه حیوانات و ردیابی در زنجیره تامین مواد غذایی ارزش زیادی در پرداختن به چالش‌های عمده آب و هوا و پایداری تولید دارد. انفجار بکارگیری از ماژولهای مبتنی بر اینترنت اشیا در سایر صنایع (۴۶ میلیارد دستگاه متصل هستند) در مقایسه با فرصت‌های ارائه شده در کشاورزی، که در حال حاضر ۱۱.۴ میلیارد دلار بازار دارد، می‌تواند کمرنگ به چشم بیاید.
  3. هوش مصنوعی (AI): بسیاری از مشاغل در زمینه امنیت غذایی و کشاورزی به جای انتقال صریح دانش به یادگیری از طریق انجام کار متکی هستند. این چالش‌های واقعی را ایجاد می‌کند، مانند نحوه جلوگیری از خطای انسانی، سوء تفاهم و سوگیری شناختی. هوش مصنوعی ممکن است ناقوس مرگ را برای مروجین، کارشناسان کشاورزی، مشاوران و متخصصین حرفه ای به صدا درآورد، اما به احتمال زیاد، نحوه عملکرد این حرفه ها را تغییر خواهد داد. داده‌های دقیق‌تر سریع‌تر در دسترس خواهند بود، اما همچنان نیاز به تفسیر دارند. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که چگونه هوش مصنوعی صنعت مراقبت های بهداشتی را تغییر داده است: مشاغل تغییر کرده اند اما جایگزین نشده اند.
  1. چاپگرهای سه بعدی: توانایی پرینترهای سه بعدی برای تعمیر ماشین آلات، چاپ غذا یا حتی ساختن پروتز برای یک دام/حیوان ارزشمند، مزیت آشکاری را برای مزارع در سراسر جهان فراهم می کند. در مواقعی که زنجیره تامین مختل شده است (به عنوان مثال، کووید-19) یا در مناطقی از جهان با چالش های توزیع خاص خود (مانند آفریقا) واضح تر است. چاپ سه بعدی در مزرعه و در زنجیره تامین مواد غذایی باعث ایجاد کارایی و صرفه جویی واقعی می شود.
  1. پهپادها: با بررسی 20 میلیون هکتار از محصول پنبه چین، توانایی پهپادها برای رفتن به جایی که انسان نمی تواند و چیزهایی را که به راحتی از روی زمین مشاهده نمی شود ببیند، بینش واقعی در حفاظت از آفات، بهینه سازی کوددهی و علف کشی، آبیاری و زمان برداشت ایجاد می کند. .
  1. واقعیت افزوده و متاورس: در آخرین مقاله کشاورز آینده، به پتانسیل واقعیت توسعه یافته (XR) اشاره کردم، زیرا دید انسان محدود به نور مرئی است و XR می تواند به ما اجازه دهد طیف وسیع تری را ببینیم. این قابلیت می تواند در مدیریت محصولات کشاورزی، دام ها و تولید مواد غذایی ارزشمند باشد و پتانسیل بهبود عملکردهای بهداشتی و ایمنی مواد غذایی را دارد.
  1. واقعیت مجازی (VR): توانایی VR برای آموزش عملکرد درون بدن حیوانات (بدون زنده گیری) و نحوه رشد گیاهان – یا صرفاً امکان بازدید از مزارع – فرصتی فوق العاده برای دانش آموزان و مصرف کنندگان مهیا نماید تا سطح بصری بهتری نصبت به موضوع داشته باشند. با کشاورزی نمونه های موفق عبارتند از استفاده از VR در دانشگاه گلاسکو برای گاوها، صنعت طیور استرالیا، کشاورزان خوک کارولینای شمالی و حتی مصرف کنندگان مک دونالدز در بریتانیا.
  1. بلاکچین: هم هیجان‌انگیزترین و هم بدفهم‌ترین فناوری (با استفاده از فناوری مشابه بیت‌کوین)، بلاک‌چین می‌تواند در بخشی که اغلب در جلب اعتماد مصرف‌کننده شکست خورده است، شفافیت ایجاد کند. بلاکچین فرصتی را برای صنایع غذایی برای بازیابی جایگاه برتر خود نشان می دهد. به عنوان مثال، شرکت های کانادایی در زنجیره تامین ماءالشعیر، زنجیره غذایی جهانی Walmart و FDA، بلاکچین را ابزاری برای رسیدگی به نگرانی های مصرف کنندگان در مورد منشأ و ایمنی مواد غذایی می دانند.
  1.  تجزیه و تحلیل داده ها: جهان تا سال 2025 175 زتابایت داده را ذخیره خواهد کرد. داده ها اغلب به عنوان “نفت جدید” توصیف می شود، که به نظر طعنه آمیز است، زیرا بسیاری از کشورهایی که از نظر نفت غنی هستند لزوماً ثروتمند نشده اند. فرض بر این است که جمع‌آوری، کنترل (یا حفاظت) و پردازش داده‌ها در آینده، ارزش‌گذاری بالای استارت‌آپ‌های کشاورزی هوشمند را توجیه می‌کند. باور به اینکه داده ها نجات دهنده کشاورزی خواهند بود، یک رویا است، اما قدرت تجزیه و تحلیل داده ها می تواند بینش های معناداری جدیدی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان مواد غذایی ایجاد کند.
  1. فضای ابری: سرویس‌های محاسباتی مبتنی بر ابر از اتصالات بلادرنگ به اینترنت برای ارائه منابع انعطاف‌پذیرتر و صرفه‌جویی در مقیاس نسبت به گزینه‌های مبتنی بر سرور معمولی یا حتی گزینه‌های لبه استفاده می‌کنند. نیاز به اتصال – به ویژه 5G – نشان دهنده یک چالش واقعی است وقتی که بسیاری از مزارع هنوز اصلاً متصل نیستند. دولت ها می دانند که اگر کشاورزی بخواهد متحول شود، پرداختن به اتصال ضروری است. بدون آن شکاف روستا-شهر تشدید خواهد شد.

حمید بهنگار مدیر عامل پرتوتاپ رایان

حمید بهنگار مدیر عامل شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان در نتیجه افزود:

عواقب دیجیتالی نشدن کشاورزی در آینده (کشاورزی آینده) بسیار شدید است. اگر قرار است جهان به طور واقع بینانه با یک زنجیره غذایی متحول شده روبرو شود و آنچه را که مصرف کنندگان می گویند (غذای پایدار و رفاهی، فراوان و مقرون به صرفه) ارائه دهد، بدون تحول دیجیتال نمی توان به آن دست یافت.

مزرعه خیالی کتاب‌های داستان دوران کودکی ما، بسیاری از مشکلات زندگی مزرعه‌ای، از کار طاقت‌فرسا تا کنترل و درک محدود از فرآیندهای طبیعی سلامت حیوانات و آب و هوا، و نیز انزوا را پوشانده است. دگرگونی فناوری این امکان را فراهم می‌کند که کسانی که در بخش کشاورزی و مواد غذایی هستند می‌توانند کیک، نان، گوشت و شیر مدرن ما را داشته باشند و آن را نیز بخورند!


محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر

 

دیدگاهتان را بنویسید