کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق

مزرعه داری دقیق، یا کشاورزی دقیق، یک چترواژه برای رویکردهای مبتنی بر اینترنت اشیاء است که کشاورزی مدرن را کنترل‌شده‌تر و دقیق‌تر می‌کند. به عبارت ساده، گیاهان و دام ها دقیقاً درمان مورد نیاز خود را به صورت آنلاین، در بهترین زمان مناسب و با دقت بسیار بالایی دریافت می کنند. بزرگترین تفاوت کشاورزی دقیق با رویکرد سنتی این است که کشاورزی دقیق اجازه می‌دهد تصمیم‌گیری در هر متر مربع یا حتی برای هر گیاه/دام به جای یک مزرعه اتخاذ شود.

 


مزرعه هوشمند چیست؟

کشاورزی هوشمند به مدیریت مزارع با استفاده از فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات و در عین حال بهینه سازی نیروی انسانی مورد نیاز اشاره دارد.

از جمله تجهیزات کشاورزی هوشمند موجود برای کشاورزان امروزی عبارتند از:

. حسگرها: خاک، آب، نور، رطوبت، مدیریت دما

. نرم‌افزارها: راه‌حل‌های نرم‌افزاری تخصصی که انواع مزرعه‌های خاص یا برنامه‌های کاربردی پلت‌فرم‌های IoT را مورد هدف قرار می‌دهند.

. قابلیت اتصال : سلولی، LoRa

. مکان یابی : GPS، ماهواره

. رباتیک: تراکتورهای مستقل، امکانات پردازش

. تجزیه و تحلیل داده ها: راه حل های تجزیه و تحلیل مستقل، خطوط داده برای راه حل های مسائل جزئی

. کشاورزان با استفاده از چنین ابزارهایی می توانند مدیریت مزارع را با دقت بالاتری انجام داده و بدون نیاز به قدم گذاشتن در مزرعه، برای کل مزرعه یا یک گیاه، دام و یا آبزی تصمیمات استراتژیک بگیرند.

نیروی محرکه کشاورزی هوشمند اینترنت اشیاء است:

. اتصال خودکار ماشین‌ها و حسگرهای یکپارچه در مزارع، برای ایجاد فرآیندهای کشاورزی مدرن مبتنی بر داده.


تفاوت کشاورزی هوشمند و دقیق :

باید توجه داشت که دو مفهوم کشاورزی دقیق و کشاورزی هوشمند با یکدیگر متفاوت هستند. گاها این دو مفهوم به طور اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شوند.

چیزی که بین این دو مفهوم مشترک است، رویکرد دیجیتالی در بخش کشاورزی است، که در هر کدام کمی متفاوت از دیگری است. آنچه کشاورزی هوشمند را از کشاورزی دقیق متمایز می کند این است که کشاورزی هوشمند بر جمع‌آوری داده‌ها و تفسیر آنها با استفاده از فناوری‌های محاسباتی تمرکز می‌کند تا مدیریت مزارع را قابل پیش‌بینی‌تر و کارآمدتر کند اما کشاورزی دقیق به طور اختصاصی بر روی اندازه­گیری دقیق پارامترهای محیطی در مزرعه تمرکز دارد.

 


کشاورزی چیست:

. تولید و پرورش گیاهان، دام ها و حیوانات آبزی را کشاورزی می گویند .

. كشاورزي يك شغل سخت، طاقت فرسا و زمان ­بر است. تغییر عملیات های سنتی مزارع،
با ارائه راهکارهای مدرن و باتوجه به پیشرفت فناوری،باعث می شود که مدیریت مزارع کمی راحت­ تر و با نرخ بهره­ وری بالاتری انجام گردد.

کشاورزی هوشمند” یک مفهوم نوظهور است که به مدیریت مزارع با استفاده از فناوری هایی مانند اینترنت اشیاء، رباتیک، هواپیماهای بدون سرنشین و هوش مصنوعی برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات و در عین حال بهینه سازی نیروی انسانی مورد نیاز تولید اشاره دارد.

اینترنت اشیاء (IoT) راه هایی را برای بهبود کشاورزی، در جهت کاهش عملیات­های وقت گیر و خسته کننده، افزایش تشخیص، تسریع عملیات های مزرعه و… ارائه داده است. این فناوری نگاه کاملا جدیدی به روی کشاورزی باز کرده است و این صنعت را کاملا دگرگون ساخته است.

سامانه کشاورزی هوشمند
پلتفرم کشاورزی هوشمند پرتوتاپ رایان (رهبان)

شرکت پرتو تاپ رایان برای پیشبرد عملیات کشاورزی مبتنی بر کشاورزی مدرن چه خدماتی ارائه میدهد؟

. جمع آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل داده های کشاورزی هوشمند، دامداری هوشمند و آبزی پروری هوشمند از منابع متعدد مبتنی بر داده: این عملیات از پایش ماهواره ای و داده های آب و هوا، اطلاعاتی که کارکنان میدانی از کشاورزان، دامداران و آبزی پروران جمع آوری می کنند و داده های دستگاه های IoT دریافت می شود، استفاده می کند. این نقاط داده برای دسترسی آسان در هر زمان و از هر مکان در فضای ابری ذخیره می شوند. سپس نرم افزار مدیریت مزرعه این نقاط داده را تجزیه و تحلیل می کند و اطلاعات عملی جهت اتخاذ تصمیم مناسب به کشاورز،دامدار یا آبزی پرور ارائه میدهد.

  • محصول کتاب کشاورزی هوشمند

. خودکارسازی فرآیندها برای کاهش تلاش انسان، کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری: یکی از اهداف اولیه کشاورزی هوشمند دستیابی به حداکثر استفاده از نیروی انسانی است و این کار را با خودکارسازی وظایف تکراری انجام می دهد. پلتفرم های شرکت پرتوتاپ رایان به کاربران این امکان را می‌دهد تا توصیه‌های زراعی، برنامه‌های فعالیت و بسته اقدامات را برای هر گونه محصول پیکربندی کنند و اعلان‌هایی را برای عوامل مزرعه تنظیم کنند. همچنین برای حذف کاغذبازی و افزایش بهره‌وری، به‌طور خودکار از داده‌های جمع‌آوری شده توسط کارکنان فیلد، در اپلیکیشن موبایل نسخه پشتیبان تهیه می‌کند.

. نظارت بر عملیات از راه دور و اطمینان از بهره‌وری بالا: مزرعه هوشمند از داده‌های نظارت ماهواره‌ای دستگاه‌های IoT برای ردیابی عملکرد نمودار به طور مداوم استفاده می‌کند. همچنین هشدارهایی را به کارکنان میدانی ارسال می کند تا کشاورزان، دامداران و آبزی پروران را با هرگونه خطر احتمالی آفات، بیماری ها یا شرایط آب و هوایی نامطلوب راهنمایی کنند. بر این اساس، آنها می توانند در اولین فرصت به این مسائل رسیدگی کنند تا اطمینان حاصل شود که کمترین خسارات به مزرعه وارد شده است.

. با هوشمندی سطح پیکسل، کنترل بهتری بر تولید محصول و خطرات تولید کمتر داشته باشید: محصولات شرکت پرتوتاپ رایان از هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای برای انجام نقشه برداری نقشه مزرعه و نظارت 360 درجه استفاده می کند. کشاورزان، دامداران و آبزی پروران می‌توانند به تجزیه و تحلیل‌های زمان واقعی در مورد سلامت محصول یا دام خود در سطوح پلات و منطقه‌ای در طول چرخه محصول دسترسی داشته باشند. در عین حال، آنها می توانند هشدارهایی در مورد خطرات احتمالی دریافت کنند. چنین نظارت مستمر می تواند به کشاورزان، دامداران و آبزی پروران کمک کند تا مسائل نامطلوب را از قبل تعیین کنند، بنابراین تولید محصول را به طور موثرتری مدیریت کنند.

. بهینه سازی استفاده از منابع برای کاهش اتلاف، کاهش هزینه ها و کشاورزی پایدار: نظارت ماهواره ای همچنین می تواند به کشاورزان، دامداران و آبزی پروران کمک کند تا توصیه هایی در مورد استفاده صحیح از آب، مواد مغذی و محصولات حفاظتی محصول و دام دریافت کنند. این بخش می تواند به آنها کمک کند تا اتلاف منابع و هزینه های غیر ضروری را کاهش دهند و به طور کلی به مدیریت بهتر کمک کنند. علاوه بر این، شرکت های کشاورزی، دامداری و آبزی پروری می توانند پیش بینی آب و هوا را قبل از هر عملیات دریافت کنند تا زمان مناسب برای آن عملیات را تعیین کنند.


محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر