کشاورزی مدار بسته

کشاورزی مدار بسته

کشاورزی مدار بسته

بازار واقعیت مجازی به سرعت در حال رشد است به طوری که در سال 2021 به 8/4میلیارد دلار رسید و تنها از نفوذ تقریباً در هر صنعتی که می شناسیم (که کشاورزی سرپوشیده نیز از این قاعده مستثنی نیست) با پیش­بینی بازار به 12 میلیارد دلار در سال 2024 در حال افزایش است. کشاورزی سرپوشیده یاindoor Agriculture  نوع ویژه­ ای از صنعتی ­سازی کشاورزی است که همانطور که از نام آن پیداست در فضای بسته و عمدتا سرپوشیده انجام می­ شود تلاش بر این است که پارامترهای بیشتری در کنترل کشاورز قرار گیرد و ریسک تغییرات اقلیمی و عوامل خارجی را حتی المقدور کاهش یابد. انواع کشت گلخانه­ ای و روش­ های هیدورپونیک و آئروپونیک، پرورش ماهی مدار بسته و دامداری هوشمند و پرورش طیور و… مثال­هایی برای کشاورزی سرپوشیده در حوزه کشاورزی هوشمند و متاورس است.

کشاورزی و متاورس

شرکت‌های بزرگ و کارآفرینان به طور یکسان با سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌های هنگفت در متاورس به این امید، وارد می‌شوند که جای پای خود را در این دنیای شگفت­ آور محکم کنند. آموزش، یادگیری و انتقال یک محیط به هر مکانی در هر زمان، ازجمله فرصت های بسیار جذاب تکاملی برای توسعه و جایگاه­ سازی شرکت­ های علاقمند به فناوری ­های نوین است. این مسئله در کنار همه ­گیری استفاده از فرصت­ های جذاب متاورس، باعث علاقمند شدن کشورهای پیشرو در صنعت شد تا با ایجاد زیرساخت ­های مناسب و تدوین قانون راه را برای حرکت به سوی استفاده حداکثری از این دنیای جدید باز کنند. به طور مثال وزارت کشاورزی کره جنوبی محتوای متاورس را بر اساس بازی بسیار محبوب «Minecraft» ایجاد کرده ­است. تورهای مجازی از موزه‌های کشاورزی، مزارع هوشمند و مؤسسات دولتی در بازی مبتنی بر متاورس در دسترس هستند به این امید که ارزش کشاورزی را به نسل‌های هزاره و Z منتقل کنند. کره جنوبی تلاش می­ کند خود را پیش روی صنعت متاورس در جهان معرفی نماید و جزو اولین کشورهایی است که سند «حکمرانی متاورسی» را تدوین و در این راستا، محکم حرکت می­ کند.

از مثال­های دیگر استفاده از دنیای متاورس می­ توان به مزرعه پلاتو که یک پلتفرم NFT، در متاورس است، اشاره کرد. این مزرعه، یک محیط کشاورزی (کشاورزی مدار بسته ) همه جانبه در دنیای متاورس راه­ اندازی شده­ است. در این مزرعه مجازی بازیکنان، وظیفه پرورش محصولات کشاورزی و پرورش دام را دارند. آن­ها برای انجام این کار، جوایزی در قالب نشانه­ های MARK و PLATO دریافت می ­کنند.

متاورس یا کشاورزی و متاورس چه فرصت ­هایی می ­تواند برای کشاورزی سرپوسیده به ارمغان بیاورد؟

طبق گزارش MarketsandMarkets، بازار فناوری کشاورزی مداربسته تا سال 2026 به ارزش بازار 8/24 میلیارد دلاری خواهد رسید.

دنیای مجازی پتانسیل رونق­ افزایی زیادی برای کشاورزی دارد، با افزایش روزافزون تولیدکنندگان صنعت، همچنین افزایش بسیار زیاد جمعیت و تقاضا برای تولید بیشتر غذا، احساس نیاز به استفاده از فناوری­ های نوین و تحول ­زا و پایداری در کشاورزی(کشاورزی پایدار) به طور چشم­گیری افزایش خواهد یافت. در این شرایط کشاورزی نمی تواند از روش ­های قدیمی به دستاوردهای جدید دسترسی یابد. ارتقای سطح یادگیری و آموزش مزیت قانع‌کننده‌ ای است که متاورس می‌تواند ارائه دهد. در مسیر پیشرفت فناوری، دولت­ ها می‌توانند با تدوین برنامه‌های بزرگی و مدون برای آینده در مسیر تولید غذا برای جمعیت جهانی گامی بلند به سوی موفقیت بردارند.

محیط کشاورزی در دنیای متاورس

آموزش کشاورزی سرپوشیده با متاورس مجدداً طراحی و گسترش یافت

در حال حاضر، کشاورزان مزارع سرپوشیده در برخی کشورها، از فناوری‌های AR (واقعیت افزوده) برای دیجیتالی کردن و نظارت بر زیست‌شناسی، پیشرفت و داده‌های گیاهی، دامی و آبزی استفاده می‌کنند. متاورس می‌تواند ابزار قدرتمندی برای نظارت بر رشد و پرورش محصولات در هر زمان و پیش­بینی مسیرهای پیش­روی محصول و کشاورز باشد. ارائه اطلاعات یادگیری خرد در لحظه و واقعیت افزوده، زمان آموزش را کاهش می­ دهد و به کشاورزان امکان یادگیری در حال حرکت و کار را می ­دهد.

با همه این توضیحات استفاده از متاورس در دامپروری و شیلات، کار را کمی دشوار کرده ­است. در محیط دامپروری و حوضچه ­های واقعی، عوامل متفاوتی مانند ژنتیک و فیزیولوژی دام و آبزی و همچنین بیماری ­های غیرقابل پیش­بینی می ­تواند در شبیه­ سازی ­های متاورس اختلال ایجاد کند. برای حل این موضوع دامپروران و آبزی ­پروران به سوی استفاده از پرورش مداربسته[1] حرکت کردند. در این روش با استفاده از کنترل دقیق دام، طیور و آبزی در یک محیط کاملا بسته و ایزوله، شبیه ­سازی دقیق اندام­ ها، بافت­ ها و سامانه ­ها در تمام مزرعه و حوضچه در محیط متاورس انجام شده و بر اساس اطلاعات واقعی موجود، از طریق تنظیم اپراتور، محصولات مجازی، قادر خواهند بود که از دام ­ها و آبزیان واقعی تقلید کنند و در شبیه­ سازی شرایط مختلف، پاسخ­ های مختلفی ارائه دهد. این امر برای شبیه ­سازی محیط زندگی، نیازهای تغذیه، تجمیع منابع ژنتیکی و انتخاب نژاد دام و آبزی اهمیت زیادی دارد. دوقلوهای دیجتال پیش از این در صنایع، و به طور خاص در صنعت کشاورزی کاربرد حیاتی داشت ولی اکنون با ظهور متاورس گویی تمام دستاوردهای بشری در حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، دوقلوی دیجیتال، بلاکچین، ارز رمز، واقعیت مجازی و افزوده به هم تنیده می­ شود و خلق فضای جدید وب نسل 3 را به دنیا جدید کشاورزی معرفی می­ نماید.

مقالات شرکت پرتوتاپ رایان

کشاورزان سرپوشیده را می ­توان از هر نقطه از جهان به روشی فراگیر، تعاملی و با کیفیت آموزش داد. همچنین آموزش را می ­توان با زبان، محیط و به طرق دیگر سازگار و سفارشی کرد.

علاوه بر این، تازه واردان این صنعت یا صرفاً خریداران تجهیزات کشاورزی سرپوشیده می ­توانند پیش­بینی تجربه مزرعه کانتینری جدید، مزرعه هیدروپونیک و… خود را به صورت مجازی اما واقع بینانه از هر منطقه­ ای که هستند ببینند. برخی شرکت ­ها مانند Urban Crops Solution، با ایجاد تورهای مجازی فناوری متاورس، می‌توانند به کشاورزان اجازه دهند تا عملکرد خریدهای کشاورزی، نیازها و عملکردهای اولیه خود را بررسی کرده و در دنیای واقعی در طراحی و توسعه مزرعه خود در حالی که قادر به ردیابی هزینه­ ها، فضا و ذخیره­ سازی و تجهیزات مورد نیاز در لحظه هستند، تصمیمات بهینه ­ای اتخاذ کنند.

با توجه به تکامل فناوری و نیازهای بشر، تحقق و بلوغ صنعت متاورس، تنها وابسته به زمان است. به عنوان گسترش دنیای واقعی، فرصت‌های عظیم و تأثیرات انقلابی که متاورس به ارمغان می‌آورد، ارزش چشم­گیری دارد. ادغام متاورس و کشاورزی یعنی ادغام پیشرفته­ ترین فناوری و قدیمی­ ترین صنعت. این ترکیب مطمئناً تغییرات بی­ سابقه ­ای را ایجاد خواهد کرد.

نمایشگاه ­ها، کنفرانس­ ها و جوامع

ایجاد اجتماعات در متاورس، یکی از امکانات برجسته­ ای است که شرکت­ ها و بخش ­ها به دنبال آن هستند. نام‌های بزرگی مانند نایک و اسکچرز بر روی ایده ایجاد جوامع، از طریق برند و محصولات خود سرمایه‌گذاری می‌کنند. با این حال، جامعه­ سازی برای کشاورزی سرپوشیده می ­تواند کمی متفاوت به نظر برسد. نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌ها می‌توانند کارکردهای جامعه‌سازی و یادگیری را به­ طور دقیقی به دنیای متاورس هدیه کنند. برگزاری نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها و پنل‌های زنده در متاورس باعث دسترسی از هر مکان و در هر زمان به آن­ها می‌شود. سرمایه ­گذاران و تازه ­واردان می ­توانند از این نمایشگاه ­ها حتی پس از اتمام آن­ها استفاده کرده و از هر کجای دنیا لذت تجربه نمایشگاه ­ها را بچشند.

  • محصول کتاب کشاورزی هوشمند

بسیاری از شرکت ­ها در حال حاضر، روی برگزاری سمینارهای تعاملی کشاورزی هیدروپونیک خود به متاورس کار می ­کند. این شرکت ­ها که سیستم‌های هیدروپونیک را طراحی و می‌سازد، از همان ابتدا از نوآوری‌های فناوری بهره می‌برند تا مدل‌های موفق کشاورزی (Controlled Environment Agriculture)  CEA را به کشاورزان ارائه دهد.

آیا برای متاورس برنامه ­ای داریم؟ آیا متاورس را به عنوان یک فرصت بالقوه برای صنعت کشاورزی ایران می­بینیم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ما در حال حاضر باید شروع به کار با شرکت­ های فناوری برای ایجاد ارتباطات تعاملی با کشاورزان در راستای ارزیابی شرایط فعلی و محصولات آن ­ها، برای اهداف تشخیصی، ارتباط برخط، نمایش و آموزش ­های مورد نیاز، را در دستور کار قرار دهیم.

یکی از فرصت ­هایی که در ایران می ­توان به آن توجه ویژه­ای داشت، استفاده از متاورس در کشت سرپوشیده گیاهان دارویی است. امروزه گیاهان دارویی در تمام دنیا از اهمیت ویژه­ای برخوردار هستند. ایران نیز یکی از کشورهای مستعد کشت این گیاهان به­ خصوص زعفران است. این گیاهان از حساسیت ویژه­ای برای پرورش برخوردار هستند. بنابراین کشت این گیاهان در یک محیط ایزوله و بسته به نفع کشاورز خواهد بود. برای پیش­بینی و دریافت توصیه­ های مهم در این زمینه نیز، متاورس محیط بسیار جذاب و کارآمدی خواهد بود.

پتانسیل زیادی برای ارتباطات از راه دور در محیط متاورس برای کشاورزی وجود دارد، اما نگرانی مهم این است که بسیاری بجای نگاه ابزاری به فناوری و نگاه از منظر خدمت، همچنین تمرکز بر روی خود فناوری، سرمست فناوری شده و پتانسیل کامل استفاده و ارزش آن را درک نمی ­کنند.

در حالی که نظرات در مورد فناوری به طور پیوسته در حال تغییر است، نگاه خوش بینانه به متاورس و فناوری مجازی در صنعت کشاورزی سرپوشیده بسیار زیاد است. این باور قانع کننده ­است که اگر فضای سالن­ های کشت، مزارع بسته دامپروری و حوضچه ­های بسته آبزی­ پروری محکم ­تر به دنیای مجازی گره بخورد، منافع قابل توجهی نصیب آنان می­گردد. در حال حاضر، ما هنوز در مراحل قبل از بلوغ همه مواردی هستیم که متاورس می‌تواند در کشاورزی ارائه کند، اما با رشد سریع دو بازار، تولیدکنندگان زودتر بیشترین بازده را در تلاش‌های خود خواهند دید.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Metaverse

https://krishijagran.com/agriculture-world/what-new-advances-would-metaverse-bring-in-the-world-of-agriculture/

https://www.seachoice.org/info-centre/aquaculture/aquaculture-methods/

https://en.wikipedia.org/wiki/Herb

https://www.hortidaily.com/article/9406592/what-is-the-future-of-the-metaverse-for-indoor-agriculture/


محصولات شرکت دانش بنیان پرتوتاپ رایان

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد شوید و فرم های زیر را تکمیل بفرمایید

مشاوره

ورود بیشتر بدانید

آموزش

ورود بیشتر بدانید

اشتراک گذاری / مقالات و اخبار دیگر